Jejich přítomnost má řidičům připomenout, aby v okolí školních budov jezdili opatrně – a účast na skutečných policejních kontrolách výchovně zapůsobí i na děti: takovýhle zážitek se jim vryje do paměti víc, než tisíc poučných slov. Školáci totiž při kontrolách uspořádaných na pečlivě vybraných místech nejsou pouhými pozorovateli.

Řidiči dostanou od dětí úsměv nebo "mračouna"

Pod dohledem policistů i svých pedagogů se samy setkávají s řidiči, aby jim předaly předem vlastnoručně připravené obrázky. Podle výsledku policejní kontroly tak šoféři dostanou buď výkres s úsměvem, doprovázený poděkováním za ohleduplnou jízdu, nebo „mračouna“ společně s žádostí, aby se polepšili. „Žáci samozřejmě vozidla nezastavují, ale následně vyhodnocují, jak řidiče odměnit,“ upřesnil v pondělí preventista pražské policie Jaroslav Bican.


S dětmi, které v rámci akce Smajlík i samy vyplňují dopravní testy, se lze setkat v úterý v okolí ZŠ Kavčí hory a ZŠ U Krčského lesa; další termíny společných dopravních kontrol policistů a školáků jsou naplánovány na 9., 20. a 21. červen.