„Na polské straně byly již podniknuty legislativní kroky k předání tohoto nezvyklého a, nutno podotknout, velmi hodnotného daru. Cena jednoho kusu je kolem půl milionu korun. Jak s tímto darem naložíme, je zatím předmětem úvah a zvažování kladů a záporů," uvedla mluvčí.

Zubři patří k nejohroženějším druhům zvířat v Evropě 

S Opatówkem, ležícím nedaleko obchodního a průmyslového centra Kališ, Říčany spolupracují od loňského dubna. Další partnerská města Říčan jsou v Německu, Británii, Francii, Dánsku a Švédsku.

Zubři jsou řazeni k nejohroženějším druhům zvířat v Evropě. Od 14. století zubr patřil mezi zvířata žijící na území současného Česka. Na počátku 20. století ho ale lidé vyhubili.

Světickou hájenku zasáhl v roce 2015 požár 

Světická hájenka slouží jako terénní pracoviště pro výukové programy pro žáky a studenty, vzdělávání pedagogů a osvětové akce pro veřejnost. Při rozsáhlém požáru v létě 2015 v jejím okolí shořelo 2,3 hektaru převážně mladého lesa. Škoda byla tehdy vyčíslena na 600 tisíc korun. Kvůli oslabení okolního dospělého smrkového porostu byly stromy následně napadeny kůrovcem. Proto loni na podzim těžaři napadené smrky pokáceli.

Čtěte také: Čeká koně a zubry stěhování pod Chlum u Mladé Boleslavi?