Řevnice Aby se hercům lépe žilo, tak by se daly shrnout letošní úpravy řevnického lesního divadla. To je podle starosty Tomáše Smrčky v současné podobě od 70. let, vyjma oprav jeviště před třemi lety.

„Je nevyhovující zázemí pro vystupující i pro návštěvníky. V první etapě, která už začala, dojde k dostavě pódia. Vznikne pergola za jevištěm a chodník propojující jeviště s hereckými šatnami," popisuje plán Smrčka.

Dosud museli herci chodit od šaten k pódiu do lehkého kopečka po koberci, po kterém se v nepříznivém počasí smýkaly nohy. Rovněž šatny se dočkají nového vzhledu, jelikož už jsou ve špatném stavu. Celkově vychází práce přes 300 tisíc korun. Na opravy přispěli ve sbírce i lidé. Dohromady se vybralo 63 tisíc korun, se sponzorskými dary pak půl milionu.

Ochotníci se střídají s mistry

V druhé etapě oprav se opraví záchody pro návštěvníky. Chybí například toalety pro invalidy. Zároveň by se mělo přesunout občerstvení. Kdy by mělo dojít k realizaci, zatím není jasné. Město teprve bude žádat o dotaci.

Kromě technické proměny divadla řeší radnice i slavnosti k jeho stoletému jubileu. Včera večer byla pokřtěna stostránková kniha mapující historii lesního divadla.

„Jde o fenomén překračující hranice města. Máme zde nejstarší české divadlo v přírodě. Sice o pár let dříve vznikla divadla v Šárce či Krči, ale jejich provoz už byl ukončen. Zdejší scéna funguje kontinuálně," říká místostarostka Marie Reslová.

Divadlo vzniklo v roce 1916 a o několik let později se „Lesňák" stal domovskou scénou řevnických ochotníků. Na zdejších prknech však hráli i herci Národního divadla Rudolf Hrušínský, Ladislav Pešek, Antonie Nedošínská a Jaroslav Vojta. Od roku 2005 zde pravidelně vystupuje Dejvické divadlo. Také se zde koná finále festivalu Porta.