Odborníci začali lustr, složený z osmi ramen a čítající tisícovku kostí, odstrojovat minulý týden a z kostnice už vynesli i poslední část - středovou konstrukci. Návštěvníkům někdejší hřbitovní kaple ze 14. století se tak naskytl pohled na interiér kaple bez lustru, který byl naposledy možný téměř před 150 lety.

Restaurátoři budou v ateliéru všechny části dál demontovat a renovovat je. Poškozené kosti nahradí rezervními, které získali z kostnice v Malíně. Nakonec vše uvedou do původního stavu podle pořízené fotodokumentace.

„Je tam velký problém s celkovou konstrukcí lustru. Jak s dřevěným materiálem, tak kovovým, protože v interiéru kaple je nadměrná vlhkost. To přináší problémy s nadměrnou korozí kovových materiálů a s hnilobou dřevěných materiálů," uvedl Král.

Desetiletá rekonstrukce

Kutnohorská kostnice, která je jednou z nejnavštěvo­vanějších památek středních Čech, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce začaly předloni a mají trvat až deset let. Náklady se odhadují na 55 milionů korun, po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům.

Zástupci farnosti novinářům ukázali jižní terasy, kde se dokončují opravy. První návštěvníci se po nich budou moci projít do dvou až tří měsíců. Časem má přijít na řadu úprava interiéru včetně známé kosterní výzdoby, kterou do nynější podoby srovnal řezbář František Rint.

Vyžádá si to stěhování desítek tisíc lebek a statisíců lidských kostí, pocházejících od obětí moru a husitských válek. Bude je nutné přemístit, ošetřit a zase složit do původního stavu. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je podle odhadů uloženo 56 tisíc až 60 tisíc lebek a 420 tisíc až 450 tisíc dlouhých kos­tí.

Čtěte také: Lustr z kutnohorské kostnice bude odvezen k opravě, je v havarijním stavu