Pacientů přibývá, a to i těch s charakteristickými příznaky onemocnění chřipkou. Takový vývoj není ojedinělý – přičemž předcovidové zkušenosti ukazují, že vánoční svátky spojené s prázdninami dokážou nastupující epidemii výrazně zpomalit.

Hygienici, kteří vyhodnocují hlášení praktických lékařů o pacientech, za uplynulý týden v rámci Středočeského kraje zaznamenali nárůst nemocnosti respiračními infekcemi o 24,5 procenta ve srovnání s týdnem předchozím. Uvedla to ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Lilian Rumlová s tím, že celková nemocnost dosahovala 1455 onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel. 

Tradičně největší podíl nemocných byl zaznamenán u předškoláků: ve věkovém intervalu 0–5 let; nejmenší naopak u seniorů – ve skupině 65+. „Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Mělník, nejnižší v okrese Kladno,“ uvedla Rumlová.

Nemocnost výrazně stoupla

Lidnaté Kladensko nicméně v rámci středních Čech představuje mimořádně zdravý ostrov. Vedle Mělnicka připadají nejvýraznější podíly nemocných na okresy Beroun, Mladá Boleslav a Praha-východ; s odstupem následují Benešovsko, Nymbursko a Rakovnicko. Ani vyšší podíl nemocných, který už dosahuje k epidemické hranici (za niž se zpravidla považuje 1600–1800 přepočtených případů) ale neznamená, že by se hned mělo něco měnit kolem návštěv v nemocnicích.

Za Klaudiánovu nemocnici v Mladé Boleslavi to Deníku řekla Jana Kopalová: „V této chvíli zatím změnu nechystáme.“ Upozornila nicméně, že stále platí pravidla přijatá před měsícem v reakci na zlepšení covidové situace: možnost návštěv je na většině oddělení omezena na dobu od 16 do 17 hodin, platí povinnost mít nasazenou ochranu úst a je nutné dezinfikovat si ruce při příchodu i odchodu. Opatření na ochranu před šířením koronaviru tak pomáhají bojovat i s jinými infekcemi.

Počet respiračních onemocnění v tomto období stoupá prakticky každoročně. Letos na fakt, že s nastupujícím podzimem provázeným sychravým počasím se zvyšuje počet lidí trpících respiračními onemocněními, upozornila Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice už koncem října. Připomněla také, že zvláště citlivé skupiny by se měly nechat včas proti chřipce očkovat – přičemž v této souvislosti připomněla zejména starší lidi, pacienty s chronickým onemocněním či zdravotníky.

Nyní případů s typickými chřipkovými příznaky přibývá. Nárůst počtu onemocnění s klinickým obrazem chřipky potvrzuje ředitelka Rumlová – s tím, že nyní se ve Středočeském kraji jedná o 16 případů onemocnění na sto tisíc obyvatel (o týden dřív jich bylo devět), což představuje 1,1 procenta z celkové nemocnosti.

S chřipkou musel mladý muž na JIP

Že chřipka už skutečně dorazila, potvrzuje Marie Bílková z protiepidemického odboru pražské hygienické stanice. Potvrzena je v metropoli už od konce listopadu. „Vykázán byl jeden případ těžkého respiračního onemocnění u 31letého neočkovaného muže, který byl s pneumonií hospitalizován na JIP. Z klinického materiálu byla potvrzena chřipka A,“ upřesnila. Pražská hygiena bude první prosincové údaje teprve počítat, nejnověji jsou k dispozici data ze sklonku listopadu. Tehdy se počet se počet akutních respiračních infekcí v hlavním městě mírně zvýšil na hodnotu 790 v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Přepočtených případů onemocnění s klinickým obrazem chřipky bylo šest.

Pokud jde o údaje o koronaviru, ve středních Čechách bylo za oba víkendové dny zaznamenáno dohromady 47 nových případů onemocnění covid-19 a předtím v pátek 98. Počet potvrzených případů za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel dosáhl hodnoty 53. V Praze bylo za sobotu a neděli nově hlášeno 77 případů covidu, v pátek jich v hlavním městě bylo 132. Sedmidenní incidence má v metropoli hodnotu 67.

Vývoj akutních respiračních infekcí za poslední týden

- Praha-východ: +49,3 procenta
- Praha-západ: +49,3 procenta
- Berounsko: +44,9 procenta
- Nymbursko: +33,3 procenta
- Mladoboleslavsko: +29,9 procenta
- Příbramsko: +27 procent
- Kladensko: +13,4 procenta
- Kolínsko: +10,1 procenta
- Mělnicko: +7,3 procenta
- Benešovsko: +5,9 procenta
- Kutnohorsko: +2 procenta
- Rakovnicko: -4,3 procenta

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje; údaje za 48. kalendářní týden