To je třeba případ muže, který se tu loni objevil hned jedenáctkrát, z toho pětkrát v říjnu. Stal se tak rekordmanem loňského roku. Jelikož jedna noc vyjde každého klienta na tři tisíce korun, nemocnici dluží už 33 tisíc korun.

Dlužníků je však mnohem více. Jenom loni jich z celkového počtu 454 nezaplatilo hned 314. „Nadále platí, že ne vždy jsou klienti ochotni či schopni zaplatit za tuto službu,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Celkem lidé za pobyt na záchytce nemocnici dluží téměř dva miliony korun. Jen za loňský rok dluh stoupl o více než 943 tisíc korun. „V současnosti pouze čtyři bývalí klienti-dlužníci aktivně splácí svůj dluh formou splátkového kalendáře,“ doplnila Kopalová.

Na stanici končí i lidé z Nymburska

Boleslavská záchytná stanice není pouze pro lidi z Mladé Boleslavi a okolí. Slouží i lidem, kteří přeberou na Nymbursku. „V loňském roce jsme služeb této stanice využili ve dvanácti případech,“ potvrdil Petr Slavětínský, vrchní komisař z nymburského územního odboru policie.

K umístění člověka na záchytnou stanici policisté podle jeho vysvětlení přistoupí v případech, kdy by musel být dotyčný v cele pod dozorem lékaře.

Přesto jsou klienti většinou lidé hlášení v Mladé Boleslavi, případně se jedná o lidi bez domova. V loňském roce registrovali na záchytce 137 cizinců, 148 lidí z celkového počtu má trvalý pobyt v Mladé Boleslavi nebo v tomto městě bydlí na ubytovně či podnájmu. 161 lidí využilo záchytku již po několikáté. Čtyřiatřicet lidí přiznalo, že žije trvale na ulici.

Přibylo žen

Zajímavým statistickým údajem je také počet umístěných žen. Jejich počet meziročně stoupl o třetinu. Celkem jich loni navštívilo záchytnou stanici 91.

V Mladé Boleslavi při Klaudiánově nemocnici funguje protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice od roku 2008. V roce 2022 poskytovala tři lůžka a v provozu je pouze v noci od 19 do 7 hodin. Klient za noční pobyt zaplatí tři tisíce korun. Na ceně se nebude nic měnit ani v letošním roce.