Místní pracovníci se musejí pěkně ohánět. Termín dokončení rekonstrukce je totiž naplánován na konec října. A co všechno v této fázi oprav na zámku vznikne? Co ještě chybí? Co hoří a na co je relativně čas? O tom všem musí pravidelně diskutovat i ředitel Městských kulturních zařízeních Petr Matoušek (na náhledové fotografii vpravo) se stavbyvedoucím Zdeňkem Slavíkem.

Vrtačky, spousta suti, prach a všudypřítomní pracovníci. Takový obrázek se momentálně naskýtá v již zmíněném západním křídle zámku v Bělé pod Bezdězem. I přes haldy stavebního materiálu, má ale stavbu pevně v rukou stavbyvedoucí Zdeněk Slavík.

Všechno má svůj řád, pracuje se v několika fázích a práce je do konce podzimu ještě hodně. „Vše musíme pečlivě hlídat. Práce musí pokračovat ruku v ruce s památkáři i archeology. Vše většinou konzultujeme na pravidelných kontrolních dnech," řekl Slavík a prováděl mne a ředitele Městských kulturních zařízení Petra Matouška po chodbách plných suti.

Archeologové mají zřejmě hotovo. Můžeme připomenout, že zde objevili několik mincí, které nyní zkoumají. Naplno se do díla pustili pracovníci firmy z Poličky, která má bohaté zkušenosti s rekonstrukcemi historických objektů.

Práce do konce roku

Co všechno letos vznikne, jsme se ptali Petra Matouška. „Dojde k opravám prvního podzemního a prvního nadzemního podlaží západního křídla. To je to, které stojí vpravo od vstupní brány. Tam návštěvníci najdou prostory informačního centra, několik expozic a veřejné toalety," vyjmenoval Matoušek. Ve spodní části expozice vznikne napůl interaktivní zázemí pro děti, kde si budou moci zahrát na archeology.

Návštěvníci si zde připomenou objevy jednoho z prvních terénních archeologů u nás, Václava Krolmuse, ale vznikne zde i expozice mapující vývoj české archeologie  na konkrétních nálezech z bělského okolí.

„Vše bude samozřejmě popsáno a vysvětleno. Chceme, aby vystavené exponáty byly pro návštěvníky zajímavé, poučné a zároveň, aby díky nim turisté hned pochopili, co jim chceme říct," uvedl ředitel MKZ. V prvním patře západního křídla pak vznikne infocentrum, které bude celé koncipované tak, aby vypadalo jako tehdejší jídelna dětské manufaktury, která zde fungovala.

„Budou tady dva dlouhé stoly, židle, výdejní pult. V této místnosti půjde o funkční repliky dobového nábytku. Vedlejší místnost bude sloužit jako zázemí pro personál," uvedl Matoušek.

Výrazné stavební zásahy

I herna, která též v sousedství infocentra vyroste, bude laděná do podoby manufaktury. Půjde dokonce o repliku tehdejší dílny. „Děti si sem budou moci přijít hrát nebo se tu budou například konat výtvarné dílny," uvedl ředitel.

Stavebně bylo do zámku nutné zasáhnout velmi výrazně. Některé příčky byly zbourány, jiné se přistavují. Celkově se prostory velmi provzdušní, ošetří se to, co je historicky vzácné a zakonzervuje to, co se momentálně opravit nemůže, nebo nedá. 

A co je podle stavbyvedoucího Slavíka na opravách vůbec nejtěžší? „Je to jednoznačně vlhkost. Dříve se stavělo tak, že se vnitřní stěny uzavíraly, a vlhko tudíž prosakovalo dovnitř místností. Dnes používáme speciální omítky a vlhko se naopak odpařuje ven," vysvětlil Slavík.

Na bělský zámek se opět vypravíme na konci letošního října. To už by totiž měly stavení práce definitivně utichnout a podoba infocentra i expozic by měla mít jasné obrysy.