S takto rychlým růstem počtu obyvatel souvisí podle říčanské radnice řada problémů: chybí kapacita ve školkách a školách, silnice a parkovací místa jsou přetížená, nedostačuje kapacita čistírny odpadních vod.

Referendum o zákazu výstavby 

Zastupitelé proto na svém červencovém jednání schválili vyhlášení referenda, při kterém obyvatelé Říčan rozhodnou, zda se má do roku 2030 zakázat výstavba, jež by vedla ke zvýšení počtu obyvatel nad 20 tisíc.

Úplná výstavba by však neměla být podle radního Davida Michaličky zakázána. „Mohlo by se stavět v centrální části města. Tím by se nepřekročil počet 20 tisíc obyvatel," řekl David Michalička. V prolukách v centru Říčan může být postaveno podle odhadu 950 bytových jednotek. V současnosti je ve městě 5 100 bytů.

Do zmíněného počtu nejsou zahrnuty rozvojové plochy. Říčany by se tak mohly zástavbou ve středu rozšířit až o zhruba pětinu stávajícího počtu obyvatel.

Hlasování bude v říjnu

„Pokud by se však povolila zástavba i na okraji města, tak už by hrozilo, že v městě u Prahy bude přes 20 tisíc lidí. Změnou územního plánu proto případně chceme zástavbu v těchto lokalitách oddálit až za rok 2030," uvedl Michalička.

Zároveň se stále ještě budou realizovat developerské projekty, které byly povoleny v letech 2006 až 2010.

Referendum, ve kterém lidé rozhodnou, jak se má město Říčany v blízké budoucnosti rozvíjet, proběhne společně s krajskými volbami, 7. a 8. října letošního roku. I tak jeho uspořádání vyjde na 330 tisíc korun.

Čtěte také: O budoucnosti říčanských sportovišť rozhodují lidé