Známé scény 
z pohádky Zdeňka Trošky se natáčely v prostorách zámku Dobříš. Nejen v této pohádce ale mohou diváci dobříšskou dominantu vidět na televizní obrazovce - rokokový zámek i jeho okolí patří mezi oblíbená místa u filmařů u nás 
i v zahraniční.

O zámku DobříšRokokovou stavbu nechal v letech 1745 - 1765 postavit Jindřich Pavel Mannsfeld. Jeho dcera Marie Isabela spojila sňatkem rod Mannsfeldů s rodem Colloredů, od roku 1775 vystupuje pod příjmením Colloredo-Mannsfeld. Za druhé světové války byl zámek zabrán nacisty, po válce podlehl Benešovým dekretům, byl zestátněn 
a předán do správy Syndikátu českých spisovatelů. Od roku 1946 fungoval jako tzv. Domov spisovatelů, pracovně-rekreační zařízení pro spisovatele, osvětové a kulturní příležitosti. Po šestiletém restitučním sporu, který začal v roce 1992, byl zámek 
v roce 1998 navrácen rodu Colloredo-Mannsfeld. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, který žije v Rakousku. Součástí zámku jsou dva parky - francouzský 
(2 ha) a anglický (30 ha), oba jsou přístupné veřejnosti.

Návštěva zámkuZámek Dobříš je otevřen 
denně od 8.00 do 17.30 hodin
Návštěvníkům jsou zpřístupněné 3 prohlídkové okruhy, francouzský park, anglický park, městské muzeum i zámecká 
restaurace.

Pane řediteli, co se vám vybaví jako první, když se řekne filmování na zámku Dobříš?

Jednoznačně pohádka Princezna ze mlejna. Byl to můj první natáčecí projekt po nástupu do funkce ředitele 
v roce 1999, nemůžu si stěžovat na bezproblémovou spolupráci s panem režisérem Troškou. Při natáčení se využily jak interiéry, tak exteriéry - krásné scény z francouzského parku jsou nezapomenutelné.

Předpokládám, že i spousta návštěvníků si zámek Dobříš spojuje s Princeznou ze mlejna…

Jednoznačně, navíc bych řekl, že film obecně je pro návštěvníky velmi atraktivní téma, které má daleko širší potenciál. Rok od roku dospívám k jasnějšímu přesvědčení v to, že filmové téma na zámku pro nás může být do budoucna jednou z priorit. Byl bych rád, kdyby se filmem více propojila možná už příští nebo přespříští turistická sezona.

Ve formě nějakých kulturních akcí či výstav?

Návštěvníkům máme co nabídnout jak ze současnosti - natáčení během posledních patnácti let - tak z dob minulého režimu, kdy zámek fungoval jako účelové zařízení Domov spisovatelů a pobývala zde třeba i legendární prvorepubliková herečka Adina Mandlová. Pokud se nám podaří téma dopodrobna zpracovat, mohly by být vystavené dobové fotky v expozici, filmu by se dala přizpůsobit i prohlídková trasa.

Natáčely se na zámku filmy i za totality, před rokem 1989?

Často se tu něco natáčelo, musím se ale přiznat, že dodnes nemáme všechno zmapované. Do dnešní doby zůstává záhadou pohádka Princezna se zlatou hvězdou na čele, protože několik záběrů působí jako prostory u spodní brány zámku Dobříš. A takových nepodložených informací zůstává víc. Několikrát se mi stalo, že jsem v televizi viděl nějaký starý film, a říkám si - to je zámek. Nedovedl jsem si odpovědět na otázky kdy a proč, ale prokazatelně to byl náš zámek.

Co se týče snímků, které se na zámku natočily za vaší „éry“ - sledujete je v televizi povinně?

To ne, spíš ze zajímavosti. Určitě na to koukám trochu jinak než okem nezasvěceného diváka, zajímá mě, co se na zámku za tu dobu změnilo, co jsme upravili a co jsme udělali nového. Když vidím Princeznu ze mlejna, hned mě napadne, že jsme od té doby opravili střechu, vznikla i nová fasáda… Zároveň si většinou samozřejmě i zavzpomínám, třeba právě při Princezně ze mlejna jsme se všemi účastníky chodili do restaurace, zajímavě jsme si mnohokrát popovídali. Stejně tak se znovu rád podívám na film Mlhy Avalonu, který se natáčel v anglickém parku. Při tom už nehodnotím, jestli více vyrostly stromy, ale hned si vzpomenu, jak tam herečka Anjelica Huston jezdila na koni.

Co zámku natáčení vedle popularizace přináší?

V první řadě je pro nás představuje nezanedbatelný finanční efekt. Zvlášť když se zadaří a natáčí se mimo hlavní turistickou sezonu. Trendem dnešní doby je také takzvaná filmová turistika, kterou se zabývá mimo jiné 
i Czech Tourism, a jejímž cílem je propagovat naší republiku z trochu jiného úhlu. I u cizinců jde o velmi populární aktivitu, kterou si zpříjemňují cestování.

Místo „narození" krtečkaNejen filmové štáby a herci realizují nové filmy na zámku Dobříš. Se zdejším anglickým parkem, který se rozprostírá za zámkem, je spojena také oblíbená večerníčková postava Krtek. U dobříšských občanů už takřka zlidověla legenda o tom, že Zdeňka Milera napadla myšlenka vyprávění o Krtkovi ve chvíli, kdy se parkem procházel a zakopl o krtinu. „Zdeněk Miler měl k Dobříšsku silné vazby, v zámecké konírně také pokřtil svoji poslední knihu Krtek a rybka. Kmotrem se stal majitel zámku pan Jerome Colloredo Mannsfeld," připomíná ředitel zámku Pavel Krejcárek.

Zámek je specifický prostor, kulturní památka. Znamená to pro filmaře nějaká omezení?

Vždycky se snažíme o vybalancování požadavků, ale jsou daná jasná pravidla hry. Jako že se v expozici nesmí užívat otevřený oheň, kouřit nebo ve větší míře přesouvat obrazy. Samozřejmě musíme občas říct „nejde to“ a třeba sem dovézt nábytek z barrandovského fundusu. 
I když v expozici máme postele, ležet se na nich nesmí, a tak se dovezou jiné. Jsou to zkrátka historické věci a přes to vlak nejede.

Dobříšský zámek je vyhledáván nejen českými filmaři, také zahraničními producenty - jaký snímek ve vás zanechal nezapomenutelné zážitky?

Jednoznačně Rytíři ze Šanghaje v hlavní roli s Jackie Chanem. Šlo o jedno 
z nejnáročnějších filmování 
a asi nejvýpravnější snímek, který u nás vznikl. V kontextu toho všeho si ale vybavuji velmi příjemné vystupování všech lidí kolem. I samotný Jackie Chan byl nesmírně skromný, na nic si nehrál a dodnes na tu zkušenost rád vzpomínám. Jiný velký projekt byla série The Immortal s Lorenzo Lamasem. Lišil se tím, že se scény natáčely převážně v pivovarských sklepích pod francouzskou zahradou. Dodnes se v nich zachovalo rozlehlé jezírko, které tehdy filmaře zaujalo. 
V současnosti ho mohou naši návštěvníci vidět při speciálních akcích jako je každoroční Svatováclavská slavnost nebo letní komentované vycházky francouzským parkem.

Řekla bych, že tím je zámek Dobříš specifický a jedinečný - filmaři zde vyhledávají různá místa a prostory od honosných sálů až po přírodní zákoutí 
v parku…

Například při natáčení již zmíněného amerického filmu Mlhy Avalonu se nejvíce využívaly prostory Heliovy fontány ve francouzské zahradě a Čertův most v anglickém parku. Jsou to nádherně zpracované záběry.
 Z poslední doby nám udělal „slávu“ poslední díl seriálu Vyprávěj, který se na zámku odehrával téměř úplně celý. Až mě překvapilo, jak pozitivní ohlasy to sklidilo.

Co se natáčelo na zámku Dobříš?• Princezna ze mlejna I, II
• Borgiové
• Rytíři ze Šanghaje
• The Immortal
• Mlhy Avalonu
• Princ a já 2
• Vyprávěj (poslední díl)
• Tři mušketýři (seriál BBC)
• Kantor ideál

Jaký prostor si filmaři vybírají nejčastěji?

Zrcadlový sál. Nejrozsáhlejší a asi i nejhonosnější místnost. Je to dáno jeho rozlohou, která činí 220 metrů čtverečních, krásnou freskovou výzdobou od Jana Petra Molitora i akustikou. Další
v pořadí je francouzský park a nádvoří zámku.

Podobně jako se využívají rozličná místa, se na Dobříši také natáčejí pořady různých žánrů - filmy, seriály, reklamy, pohádky…. Co bylo podle vás pro zdejší prostředí vůbec nejabsurdnější?

Asi americká reklama pro farmářskou firmu, kdy ve francouzském parku stálo 30 zpěváků oděných do hábitů. Sborově zpívali a přitom každý z nich držel v ruce věrnou kopii živé slepice. Myslím si, že jedna ta slepice měla hodnotu tisíc dolarů - neuvěřitelné. (směje se) Ale měly jsme tu i reklamu na tenisové rakety, lyže, alkohol, televizi nebo kosmetické produkty.

Stíháte během natáčecích dní poznat protagonisty?

Některé ano, i když jsem se v poslední době stáhl spíš do ústraní, nechci herce otravovat od jejich práce. Sem-tam se ale nějaká úsměvná historka z natáčení poštěstí, nezapomenu na zážitek s Markem Vašutem, který u nás natáčel pro francouzskou televizi. Poprosil jsem ho, jestli by mi zapózoval u - zase netypického místa - sklepů 
u zámecké kotelny. Připravoval jsem tehdy takovou obrazovou prezentaci k propagaci zámku. Jeho přístup byl pro mě velmi překvapivý - ve zkratce řečeno, šel za vojáka z druhé světové války. (směje se)

Stává se, že se po natáčení herci na zámek vrátí třeba na výlet, do parku či na prohlídku 
expozice?

Stává se to, přijíždějí potom ale spíš inkognito, nestojí už o nějaké roztrubování a chrání si svoje soukromí. Vím, že se nám na zámek vracela zpěvačka Monika Absolonová, které se zalíbil natolik, že tam měla svatbu.

Kousek od FormanaV roce 2003 si dobříšský zámek vyhlédl také slavný režisér Miloš Forman. Plánoval zde natáčet snímek „Svíce dohořívají" podle knihy maďarského spisovatele Sándora Máraie. Z několika důvodů, které popisuje na svých webových stránkách také Miloš Forman, však z natáčení sešlo a film nakonec zrealizován nebyl.

Čtěte také: Umělecky ztvárněné situace všedních dní představuje malíř na zámku