Ředitel vzdělávacího zařízení Jaroslav Načeradský v rozhovoru potvrdil, že škola bude muset zareagovat na páteční teroristické útoky v Paříži.

Kam vaši studenti ve Francii jezdí?

Do Francie v rámci výměnných pobytů jezdíme už sedmým rokem na lyceum do Remeše. Je to naše partnerská škola, která je zaměřená na technické obory, které jsou naší škole vzhledem k zaměření příbuzné.

Vzhledem k pátečním událostem v Paříži, kontaktovali jste nějak vaši partnerskou školu ve Francii?

Samozřejmě, posílali jsme mail řediteli tamní školy s vyjádřením určité sounáležitosti. Včera nám na něj odpovídal.

Myslíte si, že výše zmíněné události nějakým způsobem ovlivní vaší budoucí spolupráci, například z hlediska bezpečnosti?

Dlouhodobě si myslím, že určitě ne. Nicméně v krátkodobém horizontu se může stát, že ano. Shodou okolností máme 30. listopadu na týden odjíždět do Remeše, což je v podstatě za čtrnáct dní. My teď v pátek budeme mít schůzku se studenty, kde jim vše vysvětlíme a necháme zcela na nich, aby si svůj odjezd do Remeše rozmysleli. Je možné, že se někteří z tohoto zájezdu odhlásí a my to budeme plně respektovat. Celkem by mělo odjíždět dvacet devět studentů.

Takže hromadně jako škola tuto akci nerušíte?

To jsme nechtěli, protože přece jenom Remeš není Paříž, ačkoliv je určitým způsobem ohrožená celá Francie. Na druhou stranu je nutné říci, že tímto způsobem je potencionálně ohrožená celá Evropa. To byste nesměla vyjít ze svého domu na ulici ani u nás.

Takže rozhodnutí necháte spíše na vašich studentech, zda-li chtějí odjet či nikoliv?

Ano, necháme to na nich, respektive na jejich rodičích. Případně pokud by se jich nakonec k odjezdu rozhodlo málo, tak bychom eventuálně zájezd zrušili.

Mluvili jste už nějak se studenty o pátečních událostech v Paříži?

My jsme od té události ve středu poprvé ve škole, neboť v pondělí jsme měli ředitelské volno. Myslím si ale, že se k tomu studenti s učiteli určitě dostanou. Ale učitelům nenařizujeme teď budeme dělat besedu na toto téma, spíše to tak nějak vyplyne v rozhovoru mezi učitelem a studenty, protože učitelé samozřejmě o aktuálních věcech diskutují a studenti se i sami ptají.

Jak ty útoky, které se v pátek v Paříži staly, vnímáte vy osobně?

Určitě mě to zasáhlo, protože současná situace v Evropě je celkově napjatá a to nenechá asi nikoho klidným. Francii mám rád, je to jedna z kolébek evropské kultury a o to víc mě to zasáhlo. Navíc jsem ve Francii několikrát byl, nejen v naší partnerské škole, ale také na dovolené. Ale pokud by to byla jiná země, tak to normálního člověka musí zasáhnout úplně stejně, protože řešení jakéhokoliv problému násilím je v Evropě nepřípustné.

Máte strach, třeba jet do Francie na dovolenou?

Ne, já jsem v tomhle trochu fatalista a jsem přesvědčen, že tyto věci jsou spíše otázkou osudu.

Čím si vysvětlujete, že pařížské útoky tolik zasáhly veřejnost, přestože to zdaleka nejsou první teroristické útoky v Evropě?

Asi je to jednak ten historický vztah k Francii. Vzhledem třeba k předválečným vztahům, i když je otázka, jak to potom po Mnichovu dopadlo. Ale obecně máme k Francii blízko, i k jejich kultuře a lidem. Také je to velmi blízko nás, věci, které se dějí třeba jinde ve světě, můžeme říci, že se nás tolik netýkají, ale tady se nás dotýkají bezprostředně. Bereme to tak, jako by to bylo částečně u nás.

Čtěte také: Mladík na zkušené: Myšlenka vrátit se do Paříže mě opouští