VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně získal ocenění za záchranu tvrze

Kolín - Není v České republice mnoho lidí, kteří by se mohli pochlubit oceněním přímo od ředitelky Národního památkového ústavu. Od nynějška se k nim řadí ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink.

26.9.2016
SDÍLEJ:

Vladimír Rišlink před tvrzí v Hradeníně, o jejíž postupnou záchranu dlouhodobě intenzivně usiluje.Foto: DENÍK/ Jana Martinková

Zvláštní ocenění generální ředitelky Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro mu bylo uděleno za činnost vedoucí k záchraně a obnově hradenínské tvrze, jež se uskutečnila v roce 2015.

„Ocenění si samozřejmě velice si vážím, nečekal jsem, že mi bude uděleno. Byla tam celá řada jiných zajímavých a záslužných projektů. Ocenění je pro nás velká vzpruha, motivace pro další práci vedoucí k záchraně tvrze," reagoval Vladimír Rišlink a připomněl, že Patrimonium pro futuro rozhodně nevnímá jako ocenění jen pro sebe, ale také pro řadu spolupracovníků, kteří se na záchraně hradenínské tvrze podílí.

Aktuální odměňování nejlepších památkářských počinů Národním památkovým ústavem bylo v pořadí třetí. Udílení této prestižního ceny opanovaly v několika kategoriích záchrany hradů a obnovy tvrzí. Kromě tradičních stříbrných plaket byla udělena i dvě zvláštní ocenění a hlasovala rovněž veřejnost. Vyhlášení se konalo v krásném prostředí renesančního zámku v Náměšti nad Oslavou.

Celkem pětadvacet nominací

Uzavřelo se tak půlroční hodnocení akcí a projektů realizovaných nebo dokončených v roce 2015. Komise sestavená z odborníků památkového ústavu, zástupců muzeí, archeologů a dalších spolupracujících institucí hodnotila celkem 25 nominací. Obnovu hradenínské tvrze nominovalo do celostátního kola středočeské územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu.

„Cenou Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe chceme zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o to přičinili," uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

„Očekávám, že právě díky ceně Národního památkového ústavu se o zásluhách vlastníků, investorů nebo tvůrců těchto obecně prospěšných počinů nebo akcí dozví mnohem víc lidí, a že se tak uskutečněné projekty dočkají zaslouženého uznání a popularity," dodala.

Obnova mansardové střechy

Tvrz v Hradeníně z druhé poloviny 14. století získalo v roce 2012 prostřednictvím svého zřizovatele, Středočeského kraje, Regionální muzeum v Kolíně. Krátce poté byly zahájeny přípravné a projekční práce na její záchranu a obnovu. Velká pozornost byla věnována především obnově mansardové střechy.

Návrh a realizace krovové konstrukce, tvar střechy i řešení všech detailů vycházelo z podrobného vyhodnocení zaměření původních prvků, historické fotodokumentace a dalších historických poznatků. V souladu se zásadami památkové péče proběhlo zároveň stažení pater věže a byla realizována obnova dřevěného stropu předposledního patra spojená s konsolidací historických omítek.

Kvalitní a zodpovědný přístup k obnově tvrze byl oceněn již v roce 2015, a to v soutěži Cena cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Zhotovení konstrukce získalo I. místo v kategorii Tesařské dílo roku 2015.

Centrální depozitář muzea

Úspěšná záchrana věže tvrze dokončená v roce 2015 připravila památku pro další etapy obnovy směřující k jejímu zpřístupnění veřejnosti. Zároveň by tam měl vzniknout velmi potřebný centrální depozitář Regionálního muzea v Kolíně.

Zvláštní cena generální ředitelky NPÚ byl dále udělena za obnovu tvrze v Sudkově Dole. Ocenění symbolizované stříbrnou plaketou získal tým restaurátorů za obnovu renesančních vrat a nástěnných maleb hlavní brány kláštera ve Vyšším Brodě, činnost spolku Ochránci památek pevnosti Josefov - Ravelin No. XIV a záchrana zříceniny hradu Hartenberg v Hřebenech.

Plaketa pro osobnost památkové péče byla letos udělena památkáři a stavebnímu historikovi Jiřímu Škabradovi. Plaketu z českého křišťálu si pak odnesl vítěz veřejného hlasování Památky děkují David Hamza za záchranu zříceniny hradu Templštejn u Jamolic.

Čtěte také: Zazděný výklenek poodkryl tajemství o nejvyšších patrech tvrze v Hradeníně

Autor: Jana Martinková

26.9.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení