V letošním roce měly být vypsané dotace, jejichž maximální výše pro žádajícího by měla být čtyřicet milionů korun, a to ještě musí být peníze použity na nové technologie. Přitom kompletní modernizace plaveckého bazénu by podle předběžných odhadů měla stát sto padesát milionů korun. Vedení radnice nechce zatím nikterak spekulovat, jak by rekonstrukci bazénu financovalo.

„Informace o připravovaných dotacích jsou neověřené, takže se k nim nemíním a ani nemohu vyjadřovat. Například v letošním roce jsou dotační tituly MŠMT postaveny jinak. Po získání relevantních informací, tedy předpokládejme koncem roku, zaujmeme k věci konkrétní postoj," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Pavel Jenšovský (ČSSD), starosta města Rakovník.

Pokud tedy budou chtít radní zmodernizovat plavecký bazén, budou muset sehnat peníze nejspíše jiným způsobem. Mezi opozičními zastupiteli se v současné době hojně hovoří o úvěru od jednoho z bankovních domů.

K tomuto řešení, tedy vzít si na rekonstrukci bazénu úvěr, byl starosta už jednou skeptický. „Pečlivě jsme zvažovali, jaké by byly možnosti, kdybychom dotaci nakonec nezískali. Pokud bychom si vzali úvěr na celou částku, zmrazili bychom další investice v Rakovníku na několik let," reagoval na dotazy zastupitelů starosta města Pavel Jenšovský.

Systém proudů a vln

Hnutí Město pro vás však vidí v úvěru jedinou možnost, jak zahájit opravu plaveckého bazénu. Tuto možnost dokonce i navrhovali městské koalici. Kromě toho hnutí chce prosadit do modernizace jednu novinku. Jedná se o systém proudů a vln, kde mohou trénovat kanoisté.

„Pořád živíme návrh ohledně bazénu s instalací technologie proudů a vln ve velkém bazénu s využitím pro veřejnost i tréninky kanoistů a vodáků, inspirovali jsme se v Sušici, kde to mají zatím jako jediní, ve Středočeském kraji bychom byli jediní my. Tobogán má dnes každý. V Sušici trénují vodáci za pronájem osmnáct set korun za hodinu, to by bylo i pro náš bazén finančně zajímavé. Doporučuje to olympionik Hradilek," nechal se slyšet Miroslav Koloc (Město pro vás).

Tento systém nepotřebuje žádný další prostor a není ani nikterak náročný. Defakto se jedná o systém čerpadel a trysek, které pak vytvářejí potřebné vlny, spouštět se dá kdykoliv a byl by instalován ve velkém bazénu. Rozhodně však toto není pouze záležitost pro kanoisty, ale je to také atrakce pro veřejnost.

Kompletní oprava

Koncem února letošního roku zastupitelé města rozhodli o tom, že chtějí rakovnický bazén nejen opravit, ale také zmodernizovat. V Rakovníku by tak podle jejich plánů mělo vyrůst menší aquacentrum a bazén ve zcela nové podobě. Šatny by byly nově umístěné do suterénu, přibyly by vodní atrakce jako divoká řeka, tobogány, a i vířivky či občerstvení.

Opozice sice navrhovala, aby nedošlo k úplnému uzavření plaveckého bazénu, nechat opravit pouze střešní krytinu, kdyby se nepodařilo sehnat peníze z dotace.

„Stavebně-technický stav samotné budovy je bídný. Týká se to nejen střechy, ale i betonu pod vanami, ale také i svislých konstrukcí. Z rozborů materiálů vyplývá, že betony jsou použity naprosto nevhodně. Při rekonstrukci pouze střechy jsou zde různá stavebně-technická rizika. Bude se muset sanovat mnoho dalších věcí. Například malý bazén je v relativně dobrém stavu, ochoz je ale velmi špatný. Rekonstrukce by se musela řešit kompletní výměnou," vysvětlil důvody, proč by bylo nevýhodné opravit na budově bazénu pouze střechu, projektant Viktor Drobný.

Čtěte také: Oprava bazénu: podklady musí být připravené do konce roku