Rozsáhlou přestavbu plaveckého bazénu na menší aquapark, srovnatelný například s tím ve Varnsdorfu, schválili na svém zasedání rakovničtí zastupitelé. Podle předběžného plánu by rekonstrukce bazénu měla být hotová v roce 2017. Jedná se však o ideální plán, kdy město počítá se ziskem nutné dotace.

Pokud by město nedokázalo získat dotaci na pokrytí minimálně sedmdesáti procent nákladů, rekonstrukce plaveckého bazénu nezačne a statik provizorní provoz bazénu nejpozději v červnu příštího roku uzavře. Na zasedání tuto skutečnost potvrdil starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).

„Pečlivě jsme zvažovali, jaké by byly možnosti, kdybychom dotaci nakonec nezískali. Pokud bychom si vzali úvěr na celou částku, zmrazili bychom další investice v Rakovníku na několik let," reagoval na dotazy zastupitelů starosta města Pavel Jenšovský. Místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš pak už dříve řekl, že vedení radnice nikdy nezamýšlelo plně financovat opravu bazénu.

Dotace z ministerstva

Už nyní je téměř jisté, že Rakovničtí se budou spoléhat na dotaci z resortu ministerstva školství, jemuž šéfuje bývalý senátor pro Rakovnicko a Lounsko a rakovnický zastupitel Marcel Chládek. „Nebude možné čerpat dotace z Iropu na bazén. Bude nám zbývat zřejmě pouze ministerstvo školství. Spěcháme, abychom byli připraveni a v prosinci mohli žádat o dotaci," informoval starosta města Pavel Jenšovský.

Představa, že by měl být plavecký bazén v Rakovníku uzavřen, se nikomu ze zastupitelů nezamlouvala. Lídr občanských demokratů a bývalý starosta města Zdeněk Nejdl pak navrhl možnost alespoň opravy pouze střechy plaveckého bazénu, když už se městu nepodaří sehnat dotaci na kompletní rekonstrukci. Sám se ale přikláněl pouze k modernizaci bazénu, a tedy i k levnější verzi opravy. „Ve variantě B jsou šatny v suterénu, což není podle mě úplně ideální. Rakovník by se mohl obejít bez tobogánů," řekl Zdeněk Nejdl (ODS).

Bídný stav budovy

„Stavebně-technický stav samotné budovy je bídný. Týká se to nejen střechy, ale i betonu pod vanami, ale také i svislých konstrukcí. Z rozborů materiálů vyplývá, že betony jsou použity naprosto nevhodně. Při rekonstrukci pouze střechy jsou zde různá stavebně-technická rizika. Bude se muset sanovat mnoho dalších věcí. Například malý bazén je v relativně dobrém stavu, ochoz je ale velmi špatný. Rekonstrukce by se musela řešit kompletní výměnou," vysvětlil důvody, proč by bylo nevýhodné opravit na budově bazénu pouze střechu projektant Viktor Drobný.

Zavření plaveckého bazénu se dotklo nejen přímo obyvatel Rakovníka, ale také škol na Rakovnicku. „Školy z celého okresu mají výuku plavání v plánech. Máme odpovědnost za celý region, abychom výuku nezastavili," připomněl Ludvík Vožeh (ČSSD).

Určitá dávka štěstí

Nejstarší člen zastupitelstva města Miloslav Kubínek (ANO) v diskuzi připomněl historii, jak město bazén získalo do svého vlastnictví od TJ TZ Rakovník.

„V roce 2000 došly síly soukromému subjektu. Řešilo se, jestli tam bude bazén nebo sklad brambor. Nyní jsme v podobné situaci. Mám vážné obavy, že chyba se stala někde jinde. Jsou to důsledky situací, kdy bývalá občanská vybavenost se svěřovala do soukromých rukou. Město bylo jako jediné schopné udržet ji v jakémsi provozuschopném stavu. Tehdy byla situace velmi složitá. Jsem přesvědčen, že jsme schopni se i s touto situací vypořádat. Bude to vyžadovat určitou dávku štěstí na zisk peněz, zbytek by šel utáhnout z úvěru. Musíme udělat vše pro to, abychom se z této situace nějak dostali. Přikláním se k variantě B. Bazén opravujeme na několik desítek let dopředu, nikoliv na zítra. Doplňky jsou standardním vybavením," sdělil Miloslav Kubínek.

Jaké jsou rozdíly v rekonstrukci?V levnější variantě je počítáno s modernizací současných prostor, přeskupení šaten, ale také zároveň by došlo ke zmenšení bazénu pro výuku plavání, tedy menší bazénové vany. Součástí této varianty je rozšíření bazénového provozu o divokou řeku, saunový provoz, dětský bazén se skluzavkou, vířivou vanu a občerstvení.

Druhá varianta počítá s přesunem šaten do suterénu. Tím vznikne více prostoru pro instalaci dětských atrakcí a vodních atrakcí. Součástí této varianty je rozšíření bazénového provozu o divokou řeku, saunový provoz, dětský bazén se skluzavkou, vířivou vanu a občerstvení.

„Oproti současné nabídce jsou obě varianty rozšířeny o divokou řeku s atrakcí, kdy můžeme vodu rozhoupat vlastním tělem. Bazén bude doplněn dětským brouzdalištěm, do kterého vyústí skluzavka. Dnes již automaticky každý návštěvník očekává nabídku občerstvení s možností posezení. Nové bude také uspořádání šaten, které uvítají především rodiny s dětmi, kdy je v šatnách celá rodina pohromadě a rodiče mají k dispozici převlékací kabiny v bezprostřední blízkosti uzamykatelných skříněk," napsala Jana Jirátková, vedoucí oddělení rozvoje města a investic Městského úřadu Rakovník.