Túje v současnosti stále stojí, areál je ale uzavřený. Jeho osud je totiž jasný, v blízké budoucnosti ho nahradí parkoviště. „Už nejsem majitelem pozemku, prodal jsem ho městské části,“ uvedl na toto konto nyní již bývalý provozovatel bludiště Miroslav Borek.

Situace se ale nezamlouvá řadě obyvatel Radotína. Petici za záchranu bludiště podepsalo už přes 500 lidí. Kromě zničení tújí se obávají i toho, že nový sportovní areál, kvůli kterému parkoviště vznikne, přivede do oblasti další vozidla. „Tím, že tu vznikne nové parkoviště, zvýší se počet projíždějících vozů. Ve špičce tu může kroužit a hledat místo až 1500 aut,“ popsal iniciátor petice Vladimír Radovanský.

Navíc podle obyvatel je zdejší dopravní situace velmi špatná. „Oblast je neprůjezdná, už nyní je dopravně přetížená zejména kvůli školám. Při ranní a odpolední špičce se tu tvoří kolony a vznikají nebezpečné situace, to ale nikdo neřeší,“ vysvětlil Radovanský. Radnice ale zaujímá jasné stanovisko, další dopravu to do oblasti nepřivede.

„Počítá se totiž s tím, že přes letní sezonu, kdy funguje blízký biotop, bazén nepoběží. V provozu bude deset měsíců,“ uvedl náměstek starosty pro školství a sport Miroslav Knotek (ODS).

Parkoviště je tu dost, říkají obyvatelé

Místní ale argumentují také tím, že v docházkové vzdálenosti od areálu je dostatek parkovacích míst. „Je tu více než 10 parkovišť. Pokud by se ale měli uspokojit všichni zájemci, musel by se vystavět parkovací dům,“ uvedl Radovanský s tím, že z tohoto pohledu je další parkoviště navíc na místo unikátního tújového bludiště naprosto zbytečné.

Podle vedení městské části jsou ale nová parkovací místa nezbytná. Při stavbě bazénu se totiž část současných zastaví. „Dohromady tam nakonec bude asi stovka míst, provoz je tam velký. Parkoviště bude primárně pro bazén, ale také pro biotop a další areály. Kromě toho okolo vede cyklostezka, která je čím dál tím více vytížená,“ přiblížil situaci Knotek.

Plán postavit v oblasti krytý bazén a využít tak plochu bývalého bludiště k parkování už měla městská část řadu let, jiná možnost podle vedení radnice neexistuje. „Provozovatel bludiště tehdy nerespektoval plány městské části. Už když vznikl biotop, v rámci projektu existovala studie na vybudování krytého bazénu,“ popsal Knotek s tím, že projekt bludiště není špatný, ale vznikl na nevhodném místě.

Bludiště Praha Radotín- Největší tújové bludiště v republice.
- Fungovalo od roku 2014.
- Celková plocha 1900 m2.
- 950 metrů cestiček.
- 850 stromů.
- Výška stěn 230 cm.