Opozice v Praze 10, druhé největší městské části, nevzdává odpor proti plánovanému zvýšení daně z nemovitosti. Ta je jedinou daní, jejíž hodnotu může ovlivnit město. Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 / STAN) by měla příští týden schválit vyhlášku, která umožní městským částem zdvojnásobit taxu u nemovitostí používaných k bydlení.

Devět z dvaadvaceti

Tuto možnost využilo z dvaadvaceti „číslovaných“ městských částí sedm. Další dvě chtějí daň zvyšovat o něco méně a Praha 14 rozhodne o svém návrhu teprve příští týden.

Maximální zvýšení chce i Praha 10, ovládaná koalicí hnutí Vlasta, Pirátů a ODS. „Očekáváme, že příští rok vybereme na dani z nemovitosti o 70 milionů korun víc než doposud. Tyto prostředky využijeme v době klesajících státních dotací na udržení současné kvality i rozsahu sociálních služeb, a zejména na investice do oprav a rekonstrukcí školních budov,“ zdůvodnila postoj desáté části radní Lucie Sedmihradská (Vlasta).

Místní opozice se snažila dostat návrh schválený radou na plénum zastupitelstva. Jeho včerejší mimořádná schůze se ale nekonala, protože většina přítomných neschválila program. Opoziční strany se ale prý pokusí svolat zastupitelstvo ještě jednou. „Pokud seženeme alespoň 600 podpisů občanů, bude se muset zastupitelstvo sejít znovu a návrh skutečně projednat. O to usilujeme, protože je nepřijatelné, aby o tak zásadní otázce, která vytáhne peníze z kapes tisíců zdejších obyvatel, rozhodlo pět lidí, kteří jsou v menšině,“ upozornil zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) s poukazem na fakt, že radní z ODS se na červnové radě zdrželi hlasování kvůli „principiálnímu odporu vůči růstu daní“.

Jak by se mohla změnit daň z nemovitosti v Praze.Zdroj: Deník

Podle dalšího zástupce opozice Zdeňka Vávry (Starostové pro Prahu – Zelená pro 10) není k růstu daně konkrétně v Praze 10 důvod. „Nepřibývají nám obyvatelé takovým tempem, které by bylo třeba regulovat jako v takzvaných satelitech. Zároveň radnice není zadlužená,“ zdůraznil Vávra.

Radní Sedmihradská na to namítá, že rozpočet je perspektivně v ohrožení, protože příjmy od města a státu zůstávají na podobné úrovni, zatímco ceny všeho rostou. „Navíc naše finanční rezervy jsou určené jen na smluvně vázané velké investice. Středně velké rekonstrukce se do nich nevejdou,“ reagovala radní.

Opozice poukázala i na to, že včerejší zastupitelstvo bylo svolané na půl devátou ráno, což není ideální čas pro pracující občany, kteří by chtěli projevit názor k plánům na „vytažení“ dalších stovek korun z jejich peněženek. Podle Sedmihradské ale nebylo možné najít vzhledem k lhůtám lepší termín.

Téma je živé i na sociálních sítích. „Výše daně z nemovitosti je v Praze v porovnání s jinými městy směšná,“ napsala například na Facebooku Lucie Jakubcová.

Nejvíce neuvolněných zastupitelů

Jan Čížek ze Strašnic naproti tomu označil záměr „jeho“ radnice za další špatný krok. „Zvyšují daně, ale zároveň ruší oblíbené sociální a zdravotnické služby, které na desítce fungovaly desítky let. Třeba modrou dodávku, která pomáhala postiženým. A kam ušetřené peníze jdou? Třeba na historicky nejvyšší počet uvolněných zastupitelů,“ komentoval návrh Čížek.

Podle náměstka primátora pro oblast financí Pavla Vyhnánka (Praha sobě) projevila zájem o zvýšení daně z nemovitosti víc než polovina z 57 městských částí, reprezentovaná subjekty „napříč politickým spektrem“. Z přehledu návrhů je ale zřejmé, že pro zvyšování jsou hlavně radnice s dominantními Piráty nebo hnutím Praha sobě.