Tehdy tu prý natáčel reportáž o tom, že těžba zlata v tomhle katastru je úplná katastrofa, protože kyanidová metoda znamená nebezpečí pro Slapy a pro celou Prahu. Z natáčení se ale stalo dobrodružství. Štáb přijel s televizní vzducholodí.

„Vznesli jsme se, abychom demonstrovali, jak blízko je Veselý vrch od Slap. A protože foukal špatný vítr, zahnalo nás to nad přehradní nádrž a já jsem asi jeden z mála, který spadl se vzducholodí do Slap. Málem jsem byl první obětí těžby zlata v roce 1992. Ale povedlo se to tehdy zastavit, byla to kanadská firma, povedlo se dát do zákona, že kyanidová metoda je zakázaná v ČR, no a teď přichází další kolo. Zlato tady bude vždycky pokoušet boháče a je potřeba se bránit a dát jasně najevo, že kdyby těžbu politici povolili, že jim to neprojde, že je lidi z politiky vyhodí, že je tu nebudou chtít," prozradil Radek John v následujícím rozhovoru Příbramského deníku.

Nevyužil jste náhodou akce také v rámci své předvolební kampaně do Evropského parlamentu?

No, přijel bych sem stejně, protože hrát si s kyanidem v kraji, kde je tak blízko voda, je hrůza.

Ale přesto… Téma těžby zlata se vás dotýká…

V souvislosti s kampaní do evropských voleb jsem přijel i proto, že jsou tu i lidé ze Španělska a různých koutů světa, kde se těžaři také pokouší zničit přírodu. Je potřeba mít velkou mezinárodní solidaritu a abychom navzájem o sobě věděli a abychom se celoevropsky bránili vydrancování našich zemí. Je to zvláštní, že zlato je většinou v místech, která jsou krásná. Při těžbě by se změnila ve strašně odpornou jámu a je to jako den po atomovým výbuchu. Je potřeba, aby celá Evropa vytvořila jakousi síť, kdy se budou jednotlivé státy chránit před těma dravcema, kterým jde jen o prachy.

Pokud budete mít štěstí a dostanete se do Evropského parlamentu, má tam u vás Střední Povltaví zastání, chápu to dobře?

Určitě. Je to jedno z nejkrásnějších míst v republice. Speciálně ta slapská oblast. Kdysi jsem tu měl na návštěvě Američany a ti říkali, že to vypadá jako Michiganská jezera, a tak blízko u Prahy, vy prý ani nevíte, co máte. Takže nezničit tu oblast je strašně důležité. Navíc, Praha se svou koncentrací lidí potřebuje něco, kam si lidé mohou odjet odpočinout z toho pekla.

Dovolte mi odbočit. Stýská se vám po práci redaktora?

Vzhledem k tomu, že tady jsem spadl při natáčení reportáže do Slap, teď si říkám, že mi alespoň nehrozí takový pád (směje se). Samozřejmě, že se mi stýská. Nicméně ta novinařina je taková, že člověk napíše podstatné věci, ale není nic staršího než včerejší noviny. A ono se vlastně pak nic nestane. Aby se něco stalo, nějaká změna, tak se bohužel do té politiky musí jít, byť je strašná, hnusná, jsou tam odporný lidi, s kýmkoli mluvíte, má nůž za zády a nesmíte se k němu otočit, jinak vás bodne do ledvin. Ale prosadit třeba zrovna to, aby se tady netěžilo, se dá jenom v politice.

Mám dojem, že ten, kdo má zájem o naše podzemní zásoby, jen tak od svého záměru neustoupí. Myslíte si, že je možné to vzpourou lidí zastavit?

Je pravda, že ta hrozba tu bude každých několik let. Výhodou paradoxně je, že klesla cena zlata, to znamená, že teď není obchod tak výhodný jako před dvěma lety. V politice jsou jedinci, kteří by šli zlatokopům na ruku. Těm je třeba jasně dávat najevo, že jim to neprojde.

Čtěte také: Vyčerpávající boj proti těžbě zlata podpořila v Mokrsku řada osobností