Zkušená lektorka finanční gramotnosti Marie Hanušová o půjčování si peněz ví své. Během svých seminářů se setkala se spoustou lidí různých věkových i profesních skupin a vyslechla mnoho smutných životních příběhů. O tom, jak se dostal František do dluhové pasti, protože chtěl koupit vnukovi za vysvědčení tablet, o tom, jak si Jana s Honzou půjčili peníze, aby sobě a dětem udělali hezké Vánoce a skončili v exekuci, o tom, jak…

Podívejte se, kde získáte nejnižší sazbu. Využijte srovnání půjček.

„Vzdělávání a osvětu v oblasti finanční gramotnosti potřebují v podstatě všichni  bez ohledu na věk a vzdělání. Protože do platební neschop- nosti se může dostat jak ekonomicky aktivní vysokoškolák, tak  důchodce nebo matka na mateřské dovolené. Jeden z velkých problémů vidím v tom, že jsme přímo  zavalováni nabídkami bank. Ty nás přesvědčují, že půjčka není vůbec žádný problém," řekla Marie Hanušová.

Banky nejsou dobrodinci

Jenže opak je pravdou. Podle lektorky bychom měli mít na paměti, že banky nejsou dobrodinci, ale jdou tvrdě za ziskem a své peníze nám nepůjčují, aby nám pomohly. Proto bychom měli pečlivě zvážit, na co  si chceme půjčit.

„Je to především psychologický problém, kdy chci něco, na co nemám, a to 
z různých důvodů. Svádivé, 
a o to nebezpečnější jsou krátkodobé půjčky. Jestliže si půjčím peníze na tři měsíce, protože teď je nemám, je víc než pravděpodobné, že je za ty tři měsíce nebudu mít taky," uvažuje Marie Hanušová.

Nejohroženější jsou senioři

Potřebujeme-li peníze, měli bychom se postarat  jinak, vždy jsou nějaké možnosti: najít si přivýdělek, ušetřit tím, že přejdeme k jinému operátorovi, zjistíme si, zda nemáme nárok na nějaké dávky atd. Něco jiného jsou dlouhodobé půjčky, například hypotéky. Ty mají smysl, protože při nich vzniká hodnota s dlouhou životností.

Komu nejvíce hrozí, že uvízne ve finanční pasti?  Zkušenost praví, že seniorům. Ti totiž nejhůře odolávají masivním kampaním jak bank tak podomních prodejců.