Podle Zbyňka Hupáka, referenta dopravy ČSAD autobusy Plzeň se jedná především o nové spoje z Příbrami na vrchol Brd do Míšova a zpět.

„Zahájili jsme také spolupráci s unikátním Atom muzeem právě v Míšově se slevou na vstupném. Cyklobusy nejsou ovšem určeny jen pro kolaře! Mohou je využít jak pěší turisté, tak běžní cestující mezi jednotlivými zastávkami autobusové linky," poznamenal Zbyněk Hupák.

Na běžné autobusové lince číslo 440555 z Plzně do Příbrami jezdí Brdský cyklobus již od letní sezony 2008. Autobus s cyklovlekem jede na trase Plzeň - Starý Plzenec - Spálené Poříčí - Míšov/Brdy - Rožmitál pod Třemšínem - Příbram a obslouží tak všechny turisticky atraktivní body brdských vrcholků.

Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí - kromě podbrdských obcí a města, muzea a další památky i konkrétní lokality v Brdech - padrťské rybníky, legendární vrch Třemšín, půvabný Rožmitál pod Třemšínem, nebo Hornické muzeum v Příbrami.

Kdy cyklobus jezdí?

Cyklobus jede každou sobotu, neděli a svátek od 1. května až do 28. září 2014. Je zajištěna přeprava minimálně 27 jízdních kol. Nově tedy obyvatelé i návštěvníci tohoto regionu mohou v dopoledních hodinách vyjet autobusem na hřeben Brd a navštívit třeba i partnerské Atom muzeum Javor 51 v Míšově.

Z Plzně vyjíždí v 7.45 hodin a jede přes Brdy až do Příbrami. Z Příbrami jede spoj v 10.00 hodin s konečnou zastávkou Míšov. Z Míšova nazpět do Příbrami jede ve 13.00 hodin. Z Příbrami jede přes Brdy nazpět do Plzně v 15.30 hodin.

Cena za přepravu osob v cyklobusu do Brd se řídí podle zvláštního ceníku za ujetý kilometr. Je však poskytována řada slev. Držitelé karet ISIC/ISTC obdrží 20procentní slevu, platí i sleva na žákovské jízdné a cestující platící čipovou kartou ČSAD ušetří dalších 5 procent z ceny.

Cena za přepravu jízdního kola je jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30 korun za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20 korun. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy například od soboty 7.40 do neděle 19.40 hodin).

Rodinné jízdné

„Velkým lákadlem je zvýhodněné Rodinné jízdné, které může využít skupina až pěti osob, z nichž jen dva mohou být starší 15 let. Jízdné je ideální pro rodiče až s třemi dětmi do 15 let. Příbuzenský vztah však není podmínkou. Druhým tahákem pro skupiny s malými cestovateli je bezplatné dovozné na dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a na jízdní kola pro děti do 6 let," doplnil Zbyněk Hupák.

Oproti jízdence z cyklobusu sleva 30 korun z ceny vstupného pro dospělé (z ceny 100 korun) do Atom muzea Javor 51, nebo sleva 20 korun z ceny vstupného pro důchodce (z původní ceny 50 korun). Dále lze za jízdenku získat slevu 10 procent z útraty v příjemném prostředí restaurace Hotelu Ve dvoře ve Spáleném Poříčí či 50procentní slevu na ubytování v hotelu nebo slevu 10 procent z útraty v restauraci Pod Kokšínem v Hořehledech.

Velmi se prý osvědčila loňská změna způsobu rezervace míst pro osoby i jízdní kola, která je nyní pohodlnější (i přes internet) a přístupnější pro více úseků. Jízdenku včetně místenky (pro osobu nebo pro osobu + jízdní kolo) lze zakoupit ve všech kamenných kancelářích AMSBUS v Česku i na Slovensku.

Cena místenky u takzvané elektronické jízdenky nebo u místenky z klasické prodejny je 15 korun včetně DPH. Jízdenky lze samozřejmě nadále zakoupit rovněž přímo u řidiče autobusu v nástupní zastávce.