Pokud by se tak v současné době hlasovalo o skenovacím systému, jenž představil místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš (ANO) na posledním zasedání zastupitelů a kde se v původní verzi nepočítalo se žádnou závorou, návrh by nejspíše neprošel.

Vítěz komunálních voleb v Rakovníku, tedy ČSSD, by nový parkovací systém v centru města bez závor nepodpořil. Už na posledním zasedání se totiž starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD) nechal slyšet, že by se mu více líbila varianta s výjezdní závorou „Zachováním závory by odpadlo, že bychom museli vymáhat částku například jen čtyřicet korun," řekl starosta Pavel Jenšovský.

Lepší řešení než parkovací automaty

Na stranu sociální demokracie by se přiklonilo i hnutí Město pro vás s Miroslavem Kolocem. „Verze skenovací zařízení a výjezdní závora je lepší řešení než parkovací automaty, takže pravděpodobně bychom toto podpořili," řekl Rakovnickému deníku lídr hnutí, které má po ČSSD nejvíce mandátů v zastupitelstvu města, Miroslav Koloc.

Skenovací systém spolu se závorou na výjezdu by také podpořilo uskupení Společně pro Rakovník. „Skenovací systém nejprve se závorou a až si místní zvyknou, tak bez závory. Je však ještě třeba dobře zvážit, jakým způsobem budou náměstím projíždět osoby ZTP a jak kontrolovat jejich identitu," reagoval na dotaz Jan Švácha (TOP 09).

Podpora modernizace systému

Exstarosta Rakovníka a lídr rakovnické ODS Zdeněk Nejdl podporuje modernizaci stávajícího závorového systému, čímž by došlo k odstranění výběrčí budky na výjezdu. Zdeněk Nejdl také přiznal, že není plně seznámen s navrhovanou technologií. „Nevím, jestli se sem tento systém vůbec hodí. Podpořím jakýkoliv návrh, který bude na stejném principu jako ten současný," dodal lídr ODS Zdeněk Nejdl.

Jasno ve věci hlasování ještě nemá jediný zvolený zastupitel za Rakovník v pohybu Václav Čermák. „Každé řešení má své pro a proti. Jsem členem skupiny, která má na starosti parkování. Takže zvažujeme obě varianty, ale jednoznačně říci, jsem pro tuhle variantu, teď ještě říkat nechci. Ještě se chci se všemi sejít a prodiskutovat to," sdělil Václav Čermák.

Dění a možnosti se dále vyvíjí

Naopak hnutí ANO 2011 a také KSČM chtějí podpořit úplné odstranění závor z centra města a pokud takovýto návrh se bude v zastupitelstvu města projednávat, budou pro něj hlasovat. „Prosazovali jsme umístění parkovacích automatů, ale dění a možnosti se dále vyvíjí. Požadujeme odstranění výběrčí budky a také odstranění závor," odpověděl na dotaz Rakovnického deníku lídr KSČM Vladimír Kvasnička.

Jak již bylo zmíněno, i hnutí ANO chce historické centrum města zbavit systému závor. Jenže. V současné době skenovací systém bez závor naráží na legislativní problém. „Pokud to bude legislativa umožňovat, budeme prosazovat systém bez závor. Samozřejmostí je pak odstranění budky u výjezdu z náměstí," sdělil postoj hnutí ANO Miroslav Samaš, lídr hnutí a také místostarosta města.

Čtěte také: Nahradí závory v Rakovníku skenovací systém parkovného?