S tradičním způsobem prostituce na ulici je možné se setkat v podstatě už jen v okolí Karlova náměstí, Myslíkově ulici nebo na Hlavním nádraží. „Skoro nikde jinde už dnes prostitutky na ulici nejsou, ani ve slavné Perlovce,“ říká Zdeňka Pecharová ze Spolku pro ochranu žen. 

Sex byznys v Praze se přesunul na priváty a do nudistických sauna klubů. Nejvíce jich je v Praze 3, 4 a 10, zato diplomatickým čtvrtím Prahy 6 se prostituce prakticky vyhýbá. Na „své“ si však klienti přijdou ve všech centrálních částech metropole. Většinou prostituci provozují ženy, nevyhýbá se ale ani mužům.

close Nejstarší řemeslo v metropoli. info Zdroj: Deník zoom_in

„Pouze v Praze sexuální služby nabízí zhruba 25 tisíc lidí, z toho je 600 prostitutů,“ vypočítává zakladatel Spolku Libor Balga. Pro srovnání: před pěti lety se počet prostitutek odhadoval na 13 tisíc, ale to je číslo za celé Česko. Za tu dobu tak v Praze přibyly tisíce lidí provozujících nejstarší řemeslo. 

Někde mezi

Poskytování sexuálních služeb není v České republice trestné, ale nese s sebou rizika – obchodování s lidmi, šíření pohlavních chorob, znásilnění nebo ohrožování výchovy dítěte – proto situaci monitoruje Policie ČR. „Máme přehled o počtu veřejných domů a salonů určených k poskytování těchto služeb.

Ale vzhledem k tomu, že k nabídce sexuálních služeb dochází na ulici, ve veřejných domech, hotelech, kabaretech, soukromých bytech nebo na internetu, je samozřejmě nemožné vést jakékoli přesné statistiky,“ řekl Pražskému deníku vedoucí mravnostního oddělení krajského ředitelství policie Jan Machuta.

S učitelkou, či sestřičkou?

Z průzkumu, který si nechala zpracovat organizace Spolek na ochranu žen, vyplývá několik alarmujících skutečností. „K prostituci ženy nejčastěji vedou tři důvody. Jsou jimi neplacení výživného, vlastní dluhy nebo dluhy po bývalém partnerovi. Ze zkušenosti víme, že nejčastěji k prostituci sklouznou vysokoškolačky, učitelky a zdravotní sestry,“ vypočítává Balga.

Ženu samoživitelku, která má jedno dítě a žije v Praze, může podle něj k lehkému povolání přivést dlužná částka už od 30 tisíc korun. S tím, jak vzrůstá rozvodovost, roste i počet žen, které se k prostituci uchýlí. 

Žena jako pasák

Právě na ženy samoživitelky se zaměřují i kuplíři, kteří je cíleně vyhledávají. Zadlužené matky jsou pro ně lepší „investice“ než mladé studentky, které ve finanční nouzi nezůstávají dlouhodobě. Překvapivé také je, že mezi pasáky je dnes více žen než mužů. Často to jsou takové ženy, které už nemohou sex byznys aktivně provozovat, ale zároveň s ním mají osobní zkušenost.

Jediný způsob, jak na problém prostituce reaguje Magistrát hlavního města Prahy, je vyhláška, která je zaměřená na postihy za nabízení erotických služeb nebo vystoupení. Tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman vzkázal, že o dalších aktivitách, jako je například prevence nebo finanční pomoc, neví a dodal, že se na tuto oblast orientují městské části. Ty však mají velmi rozdílný přístup. 

Bezzubý zákon

Jednotlivé radnice většinou „řeší“ prostitutky preventivními kontrolami městských strážníků, spoluprací s organizacemi působícími v této oblasti nebo vzděláváním sociálních pracovníků, kteří poskytují poradenství lidem v krizových situacích. „Co se týká prostituce provozované v soukromých bytových jednotkách, jedná se o jev, který městská část nemá jak potírat,“ upozornil tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák. Priváty nemůže zakázat ani stát. 

Podaná ruka

Pro lidi, kteří chtějí sex byznys opustit, jsou jistou nadějí neziskové organizace, které se na pomoc prostitutkám přímo zaměřují. Na území Prahy funguje například organizace Rozkoš bez Rizika, La Strada České republiky, poradna Magdala při Arcidiecézní charitě v Praze a zmíněný Spolek na ochranu žen.