Harmonogram se týká tříkilometrového úseku Severojižní magistrály mezi Hlávkovým a Nuselským mostem. Dopravní tepna zde protíná hustě obydlené čtvrti centra města a míjí mnoho významných institucí: Národní muzeum, Státní operu či Muzeum hlavního města Prahy. Jedním z cílů změn je tyto instituce lépe propojit a zpřístupnit a zlepšit podmínky pro 100 tisíc chodců, kteří denně magistrálu přecházejí.

„Nejvíce viditelné úpravy mohou Pražané čekat v okolí náměstí I. P. Pavlova a mezi budovami Národního muzea,” řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská. „Upravíme nastavení světelné signalizace tak, aby se zlepšila plynulost automobilové dopravy i komfort pro chodce, kteří magistrálu denně přecházejí,” dodal náměstek primátorky Petr Dolínek.

Mezi hlavní témata, která je dle harmonogramu vhodné prioritně řešit, patří nový městský mobiliář (lavičky, odpadkové koše a stojany na kola), nové přechody a nové chodníky, orientační systém pro lepší pohyb a orientaci chodců a zlepšení pobytové kvality prostranství v okolí I. P. Pavlova.

Cyklisté jako řešení zklidnění magistrály

„Na své si přijdou i cyklisté, kteří se do budoucna mohou těšit na lepší značení a bezpečnější přejezdy,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha, a dodal: „Lepší podmínky pro cyklisty mohou být jedním z řešení pro zklidnění magistrály.“

Harmonogram je členěn na jednotlivé úseky, témata, cíle a příklady navržených opatření. Cílem harmonogramu je vybrat prioritní témata, kterým se bude město v nejbližší době věnovat. Vizi proměny Severojižní magistrály loni představila dánská kancelář Gehl Architects.