Na další objasňování okolností činu si vyhradila hned šest jednacích dnů. Měly by zaznít výpovědi řady nových svědků, jejichž slyšení původně nebylo navrhováno, a soud si také vyžádal doplnění znaleckého posudku hasičů.

Na byt romského páru, v němž i s přítomnou návštěvou právě pobývalo pět dospělých a čtyři děti, zaútočili mladíci loni 11. července asi půl hodiny po půlnoci. Podle státní zástupkyně Miloslavy Zagarové se po posezení v místní hospodě vydali k domu, kde místní romská rodina bydlela, přičemž byli domluveni, že půjdou „postrašit cikány".

„Pod okny vyvolávali hesla, že pro svůj etnický původ pošpinili obec a musí odejít, aby Čechy zůstaly Čechům," řekla žalobkyně. Následně nejmladší člen skupiny, tehdy 21letý Vojtěch Vyhnánek, hodil do otevřeného okna v prvním patře hořící louč, od níž vzplanul závěs. Počínající požár naštěstí vodou se šťávou, kterou měl namíchanou v půllitru, ulil mladík, který byl na návštěvě.

Vyhnánek, který podle Zagarové hodil louč bez předchozí domluvy s ostatními, čelí obžalobě z pokusu zločinu těžkého ublížení na zdraví. V případě odsouzení mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Janu Říhovi, Jiřímu Drahovzalovi a Michalu Řehákovi klade žalobkyně za vinu přečin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Ohroženi jsou trestní sazbou od půl roku do tří let.

Úmysl ublížit místním Romům s pověstí bezproblémových sousedů všichni obžalovaní popírají. K jejich obydlí prý původně ani nešli. Tvrdí, že mířili domů k Vyhnánkovi, bydlícímu v těsném sousedství místa incidentu - pokračovat v pití poté, co hospoda zavřela. Na tohle plánované posezení už ale nedošlo: šokovaní tím, co se stalo, se prý účastníci ve strachu rozprchli.

Obžalovaní většinou popírají, že by skandovali jakákoli hesla. To,že „zakřičel společně s ostatními", přiznal pouze Vyhnánek. Třeba prý My vás tady nechceme. Ale že by slyšel, jak někdo vyvolává Cikáni do plynu, na to si nevzpomíná. Podle jeho slov došlo také na zpěv písní s nesnášenlivými texty. „Já si ale jen pobrukoval," zdůraznil - a na otázku soudkyně Bittnerové, jaký to byl text, upozornil, že nejde o slušná slova: „Táhněte do p…". Další obžalovaní ale údajný zpěv i křik odmítli. A diví se, proč Vyhnánek mluví o něčem, co není pravda…

Použití loučí - stejných, jakými byly osvětleny stoly před restaurací - naopak nikdo z party nepopírá; prý si ale jen svítili na cestu, jelikož se v obci po půlnoci zhasínají lampy veřejného osvětlení. Hořely ale špatně, prý zhasínaly v dešti - a to byl také důvod, proč se Vyhnánek podle vlastních slov rozhodl skomírajícího plamínku zbavit. „Ledabyle jsem louč odhodil," několikrát zopakoval v jednací síni, přičemž opakovaně odmítl, že by mířil na okno. Nešlo prý o nic jiného než o nerozvážnost.

K činu, na kterém se zřejmě podepsal alkohol, došlo noc poté, co se v nedalekém Velkém Oseku uskutečnil koncert tvrdé hudby s tvrdými texty, navštívený i radikálně smýšlejícími osobami. Obžalovaní popírají, že oni by měli sklony k extrémismu - nicméně tuto akci nevynechali. Tvrdí ale, že se jich týkala jen okrajově. Buď prý jeli na ohlášenou oslavu svátku bez povědomí o tom, co se tam bude odehrávat (Drahovzal), nebo se akci vlastně nevěnovali. Vyhnánek tvrdí, že tam působil jako pomocník při grilování klobás, na což se plně soustředil, a Řehák prý ani nebyl přítomen; posle svých slov se jen zapojil do rozvozu účastníků.

Napadená rodina vyhledala po útoku pomoc psychoterapeutky a v obavách o zdraví i život se z Býchor odstěhovala. Dodnes se její příslušníci nezbavili obav a ostražitosti. Vyhnánek ale tvrdí, že z něj rodina mít strach nemusí. „Byl bych rád, kdyby se vrátila," nechal se slyšet v soudní síni. „Já nejsem rasista," zdůraznil.