Do programu se podle ní zatím hlásí Rudná, Jesenice, Psáry, Čelákovice, Říčany, Ondřejov, Jenštejn, Podolanka, Přezletice a také Praha 5 – Řeporyje a Praha 18 – Čakovice. Zatímco pro tyto zájemce je už připraveno 1,5 miliardy korun pro období do roku 2022, další obce se s nedostatečnou kapacitou škol potýkají dál.

Počet obyvatel roste 

Beroun podle starosty Ivana Kůse (ČSSD) plánuje přístavbu pavilonu 2. základní školy a přístavbu a rekonstrukci školy na Závodí. Potřebuje na to celkem 60 milionů korun. „Za posledních deset let narostl počet obyvatel města bez pár desítek o dva tisíce a tento trend pokračuje," upozornil Kůs. Zdice chtějí podle místostarosty Richarda Dolejše (ČSSD) získat také 60 milionů korun, a to na stavbu pavilonu základní školy pro druhý stupeň.

Podobná demografická situace jako v okolí Prahy je přitom také u Brna, a tak se podle Valachové diskutuje o tom, že by mohl být zřízen zvláštní program i pro tuto oblast. „Do konce roku by mělo být jasno v tom, o kolik obcí by se mohly tyto programy rozšířit," uvedla ministryně. To už by měl mít její úřad k dispozici analýzu situace zpracovanou ve spolupráci se Svazem měst a obcí a Sdružením místních samospráv.

Zájemci se mohou obrátit na ministerstvo

Uchazeči o zařazení do programu musejí mít zpracovány investiční záměry, demografickou studii a spolupracovat s okolními spádovými obcemi na vytvoření takzvaných svazkových škol. Spoluúčast měst by měla být 30 procent.

Zájemci o dotace na výstavbu škol se mohou obrátit i na ministerstvo financí, které má obdobný program. Na Berounsku tak učinil například Králův Dvůr, který staví nový pavilon školy za 120 milionů korun.

Čtěte také: Odbory v deklaraci žádají peníze do školství a větší centralizaci