Vedení kraje proto hledá nové zdroje pitné vody – a také zkoumá možnosti její dopravy k lidem, připomněl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc (STAN). „Kraj by měl sehrát při boji se suchem jednu z hlavních rolí – právě třeba při přípravě plánů a v koordinaci i metodické pomoci obcím," poznamenal Šanc.

Vodovodní řád by vedl v koridoru budoucí dálnice D3

Analýza opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, jejíž plné znění zveřejní hejtmanství na středočeském webu www.kr-stredocesky.cz, nabízí ke zlepšení situace dvě desítky řešení.

Z hlediska zajištění dostatku kvalitní pitné vody se členům krajských výborů pro životní prostředí a pro hospodářský a regionální rozvoj jeví jako nejzajímavější možnost propojit středočeskou vodárenskou s tou jihočeskou – a to prostřednictvím nově vybudovaného vodovodního řadu, který by vedl v koridoru budoucí dálnice D3. Jinými slovy: s využitím pozemků, které stát vykoupí v rámci stavby dálnice.

Nový přivaděč pitné vody by mohly přijí na 600 milionů 

Ředitelství silnic a dálnic není proti, naznačil Šanc, že tahle varianta není nereálná. „Předběžně souhlasí – a má zájem se do přípravy zapojit," konstatoval radní – ovšem s důrazem na fakt, že jednání stále probíhají. „Aktuálně se domlouváme na dalším postupu," připomněl. S dodatkem, že do přípravy stavby by se měly významně zapojit také obce.

Nový 62 km dlouhý přivaděč pitné vody z jižních Čech by podle odhadů mohl přijít na 600 milionů korun. Ze čtyř vodojemů by pakl mohl zásobovat až 20 tisíc obyvatel v oblasti Benešovska, části Příbramska i Prahy-východ. Mohlo by jít o obyvatele 38 obcí a 201 osad. Hovořit o termínech – a dokonce i o tom, zda se záměr vůbec uskuteční – je všem nyní předčasné.

Čtěte také: Cena vody se letos v Praze už nezvýší, chybí politická vůle