Tamní žáci se mohou po návratu do školních lavic těšit na zrekonstruovanou počítačovou učebnu, kde jsou i nové  počítače, opravené dětské hřiště s doskočištěm nebo novou knihovnu spojenou s hernou i výtvarnou a keramickou dílnou.

Plné ruce práce však nemají pouze pedagogové a vedení školy, ale také ostatní zaměstnanci. Například uklízečky Simona Říhová a Viera Hrdličková v Seifertce, jak se škole přezdívá, pracují už od půlky prázdnin.

„Poprvé jsme přišly 27. července," připomněla Simona Říhová. „Od té doby uklízíme, cídíme a vše připravujeme na to, aby se děti v pondělí vrátily do čisté školy," dodala s tím, že v budově je stále co dělat. Ve čtvrtek uklízečky ze stropů a rohů místností i chodeb odstraňovaly mopem na dlouhé násadě pavučiny.

Na nedostatek práce si nemůže stěžovat ani správce objektu Zdeněk Musil. Muž, který vykonává funkci školníka, chodil po chodbách a lepil na zdi barevné čtverce.

„Ve škole máme tři únikové východy, aby se děti v případě nutnosti neshlukly k jediným dveřím a nezablokovaly je," vysvětlil Zdeněk Musil. „Cesta k východům je značená svítícími cedulkami a navíc i těmito barevnými značkami," řekl a v ruce přitom svíral modrou nálepku.

„Budova je rozdělená na tři křídla. Děti z každého z nich míří při poplachu k jiným dveřím," uzavřel správce a dodal, že stejné barevné čtverce jsou k nalezení také na vnitřní straně dveří do jednotlivých tříd, aby žáci věděli, kterou barvu mají při útěku sledovat.

Knihovna ze služebního bytu

Ve škole však v průběhu letních prázdnin nedělali pouze pravidelnou údržbu a nutné opravy. Jednou z naprostých novinek, která na Seifertce na školáky čeká, je malá školní knihovna, jejíž vybavení dostala na starost zástupkyně ředitele Michaela Vacková.

Ředitel školy Milan Němec uvedl, že knihovna, jejíž součástí je také keramická a výtvarná dílna a v patře pak herna pro menší děti, vznikla v prostorách bývalého služebního bytu. „Ten projekt jsme měli v hlavách už delší dobu, jeho realizace se bohužel trochu protáhla," poznamenal ředitel.

Ačkoli je za knihovnu rád a je na ni pyšný, trochu se obává, aby se z ní časem nestalo muzeum. „Trendy jsou takové, jaké jsou, dnes je všechno multifunkční. Děti čtou hlavně z tabletů. Myslím si ale, že je stále dobré, aby věděly, že knihy pořád existují a že po nich mohou kdykoli sáhnout," dodal.

V knihovně, která bude zároveň sloužit i jako učebna jazyků, jsou především taková díla, která mají školáky k četbě přitáhnout. Například série knih o Harrym Potterovi. „Sama mám děti školního věku, proto jsem výběr knih dostala na starosti já. S jednou knihovnicí jsem pak konzultovala, co si děti nejčastěji půjčují," vysvětlila Michaela Vacková.

Další dvě noviny pro žáky

Ještě další dvě novinky čekají na žáky, kteří v pondělí zamíří do školy v mělnické ulici Jaroslava Seiferta. Na venkovním hřišti na ně čeká nově zbudované pískoviště a doskočiště, na plotě pak už brzy najdou bannery, které budou přibližovat dění ve škole a na školních akcích.

Na své si přijdou i milovníci počítačů, jedna ze dvou učeben výpočetní techniky totiž dostala nový kabát. A také vybavení. „Původně tu byly počítače i s bednami, ale dětem pak už nezbývalo místo na stole, když si potřebovaly něco zapsat. Proto jsme zakoupili nové počítače a umístili je na poličky," uvedla zástupkyně ředitele, podle které odvedla přes léto nejvíce práce hospodářka Jitka Púchovská. „Měla jen dva týdny volna, jinak byla pořád tady. Všechno zařizovala, hlídala, organizovala," uzavřela Michaela Vacková.

Čtěte také: Školy se probouzejí k životu. Po gruntování i opravách