Vybrané změny PID
302: nově zajíždí na Českomoravskou
377: posílení provozu v pracovních dnech v úseku Letňany – Veleň
483: zrušena, spoje převedeny na linku 497
331 a 333: nově zřízena zastávka Ohrobec, Zvolská
342: zrušena druhá zastávka Nádraží Veleslavín, zůstává jen v hlavním terminálu na stanovišti číslo 1
Zdroj: Ropid

Významným změnám se nevyhnuly ani jízdní řády přímo v hlavním městě. A další novinky mohou očekávat cestující z Rakovnicka, Kladenska a Berounska od poloviny prosince v souvislosti s takzvaným rozšiřováním integrace – začleňováním dalších oblastí do systému PID.

Zastávky budou blíž

Trvalé změny platné od prosince jsou podle informací organizace Ropid (Regionálního organizátora PID) často dány požadavky volajícími po zlepšení obslužnosti vybraných lokalit či zlepšení napojení na další veřejnou dopravu.

Pozměnění tras nebo i zavedení nových linek tedy vychází z jednání organizátorů veřejné dopravy se zástupci radnic, vedených během loňska i letošního roku. Cílem je zkrátit vzdálenost k nejbližší zastávce nebo reagovat na to, že v některých lokalitách vyrostla nová obytná zástavba.

Úprav, a to včetně vzniku nových linek, se dočkaly především trasy autobusů obsluhujících oblasti Prahy 5, Prahy 14, Dolních i Horních Počernic (s jejich novým přímým propojením), Lipenců či Zbraslavi; ve špičkových časech pracovních dnů bylo posíleno spojení do Starých Letňan.

Pokračuje integrace kraje do PID

V části středních Čech se také od 15. prosince změní autobusové linky v rámci I. etapy integrace Rakovnicka do PID.

Bude se týkat především trasy Praha – Stochov – Nové Strašecí – Rakovník, ale novinky (zvláště v podobě zlepšení cestování ve špičkách a lepší provázanosti přestupů) čekají i pasažéry na regionálních linkách v oblasti zhruba vymezené městy Kladno, Beroun a Rakovník.

Zřejmě nejvýraznějšími novinkami se stane zavedení rychlíkových autobusů mezi Rakovníkem a Prahou. Linka 304 pojede z Rakovníka přes Nové Strašecí a Stochov, Slovanku na Zličín (a v ranní špičce některé spoje do Prahy i přímo); polovina autobusů navíc v hlavním městě bude ještě pokračovat přes Nemocnici Motol na Vypich. Rychlíková linka 404 pojede z Rakovníka do Prahy přes Nový Dům.