Statistiky vytíženosti center fungujících ve středočeských městech podle slov hejtmanky Petry Peckové (STAN) ukázaly nejenom v posledních dnech, ale i týdnech, že podobně masivní podpora běženců jako dřív už není nutná. „Snížila se potřeba pomoci uprchlíkům s hledáním ubytování. Využívají především registraci, což v počtech, které nyní KACPU odbavují, zvládne příslušné oddělení cizinecké policie,“ vysvětlila hejtmanka.

V Příbrami tak stejně jako po nedávném uzavření KACPU v Mladé Boleslavi převezme starost o registraci uprchlíků místní oddělení cizinecké policie (a případně pracoviště odboru migrační a azylové politiky Ministerstva vnitra ČR) – a to ve svých objektech. Mladoboleslavská zkušenost ukazuje, že to nepřináší komplikace a zmiňovaná pracoviště tam vše zvládala. Hejtmanka tak neočekává problémy ani v Příbrami. Aby se nestalo, že příchozí zarazí na zamčené dveře KACPU, protože se o jeho uzavření nedozvěděli včas, bude příbramské centrum fungovat ještě po celý víkend. Od pondělka 23. května pak jednací sál městského zastupitelstva uvolní.

„Jako jediný kraj jsme měli rozsáhlou síť asistenčních center, která fungovala skvěle,“ pochválila hejtmanka s tím, že všem, kteří se s velkým nasazením na poskytování pomoci uprchlíkům podíleli, patří velký dík. „Nyní snížíme počet našich center v regionu na jedno, jako to mají ostatní kraje,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Pecková. Ujišťuje, že v případě potřeby je kraj činnost asistenčních center připraven opět posílit – avšak doufá, že to už snad nebude zapotřebí.

Centra fungující ve středočeských městech, tedy v Příbrami a Kutné Hoře, během úterka odbavila 97 příchozích. Ubytování zajišťovala pro sedm z nich. Celkově trojice středočeských regionálních KACPU – včetně mladoboleslavského, zrušeného již od 9. května – pomáhala od počátku svého fungování při registraci 27 266 běženců. Registrovaný pobyt ve Středočeském kraji má aktuálně celkem 50 594 držitelů speciálních víz opravňujících k pobytu v souvislosti s válečnými událostmi na Ukrajině.

Během týdne přibylo jedenáct set zaměstnaných

Po jednání krizového štábu mluvčí kraje David Šíma uvedl, že uprchlíky z Ukrajiny se postupně daří zaměstnávat. „Podle informací středočeského úřadu práce má aktuálně v kraji zaměstnání již na 9,6 tisíce občanů Ukrajiny,“ konstatoval; o týden dříve zmiňoval 8,5 tisíce. „Nejvíce v oborech zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu,“ upřesnil Šíma. Hejtmanství nadále zaměstnavatelům, kteří nabízejí práci s ubytováním, doporučuje využít webovou aplikaci nasharobota.cz – zdarma tam mohou vložit svoji nabídku, které bude přeložena do ukrajinštiny.