VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident se sejde se zastupiteli v Sedlčanech, někteří však o to nestojí

Příbramsko - Prezident České republiky Miloš Zeman absolvuje v rámci třídenní návštěvy Středočeského kraje krátkou zastávku také na Příbramsku. V úterý 19. dubna plánuje od 17.30 hodin hlava státu setkání s občany na náměstí v Sedlčanech. Jince navštíví ve středu 20. dubna a od 12.45 hodin se koná setkání s občany na náměstí 1. máje. Prezident také plánuje navštívit jineckou posádku, kde je 13. dělostřelecký pluk.

15.4.2016
SDÍLEJ:

Prezident České republiky Miloš Zeman při návštěvě jižní Moravy. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Před setkáním s občany na sedlčanském náměstí Miloš Zeman přibližně 40 minut předtím pohovoří se zastupiteli. Na radnici přivítá prezidenta, hejtmana a jejich doprovod místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel. Zastoupí tak starostu Jiřího Buriana, který bude v té době coby senátor s dalšími členy ústavně-právního výboru na dlouho připravované služební cestě v Dánsku.

Zajímalo nás, jakou otázku by rádi zastupitelé města Miloši Zemanovi položili. Z odpovědí vyplynulo, že někteří o rozhovor s ním vůbec nestojí. „Tohoto setkání se vůbec nezúčastním," reaguje stručně Jaroslav Nádvorník (ODS).

Striktně odmítá konverzaci také Libor Novotný (nezávislý): „Bohudík jsem nedostal pozvánku na setkání s panem Zemanem - záměrně neuvádím prezident - a kdybych ji dostal, tak bych se omluvil. Panu Zemanovi žádnou otázku nechci položit ani teď ani nikdy jindy. A nechci se snižovat k jeho slovníku."

S dotazy nepočítá ani Zdeněk Špale (ODS): „Nemám na srdci nic, na co bych se chtěl pana prezidenta zeptat."

Výhrady k Miloši Zemanovi má také Jaroslav Repetný (nezávislý), nicméně s případným dotazem měl hned jasno: „Zeptal bych se ho rád na nedávné události, ke kterým došlo v Praze při návštěvě prezidenta Číny. Nechápu, že proti občanovi, který pouze drží vlajku Tibetu a jinak se neprojevuje, je použito donucovacích prostředků - v době, kdy máme svobodu."

Dálnice a vodní cesta

Pavel Švagr (ČSSD) vnímá úterní návštěvu prezidenta jako vzácnou příležitost prezentovat region a upozornit ho také na starosti, které místní občany trápí.

„Předpokládám, že v tomto směru místostarosta představení Sedlčan pojme. A co se týká případného dotazu, pak bych se rád ujistil, že prezident je stále příznivcem investic do dopravní infrastruktury, že jeho vysněným projektem není jen Dunaj - Odra -Labe," poznamenal Švagr.

„Nabízí se proto jednoduchá otázka - dálnice D3 ve Středočeském kraji se řešila již v době, kdy byl Miloš Zeman premiérem. Proto bych rád věděl, jak hodnotí situaci dnes, když stále z Prahy do Sedlčan nemůžu využít dálnici D3. Její vybudování nám přinese nejen zkrácení času na cestu do Prahy, ale i regionálně budeme zajímavější například pro cestovní ruch, obchod a podobně. A i dnes je tato dálnice stále v nedohlednu," upozornil Švagr.

Dostavba dálnice zajímá také Františka Hodyse (ODS). „Pro rozvoj našeho regionu je důležitá dostavba dálnice D3 a naopak ústup od úmyslu těžit zlato v Mokrsku. Zajímá mne vztah prezidenta republiky k oběma akcím," formuloval by svůj dotaz zastupitel František Hodys (ODS).

Jak je možné, že…

Kritickými slovy se netají Petr Stoupa (KDU-ČSL): „Přiznávám, že k výkonu prezidentského mandátu tak, jak to předvádí současný prezident Miloš Zeman, mám velké výhrady. A v tuto chvíli mne opravdu nenapadá, s jakým problémem by mi prezident ČR mohl pomoci. Ale velmi se ztotožňuji se zkušeností paní učitelky Lucie Tykalové vyjádřené na jejím blogu v otevřeném dopise panu prezidentovi".

V tomto dopise se pedagožka zamýšlí nad tím, jakým příkladem může současný prezident ČR být pro její studenty. Otázky zformulovala na základě autentických dotazů studentů v hodině politologie, když probírali roli prezidenta. Na jejich otázky sama nedokázala odpovědět. Postoupila je tedy přímo panu prezidentovi.

„Ocituji jen některé z položených otázek. Začínají všechny stejně. Jak je možné, že prezident ČR může… ´nepustit studenty na Albertov k výročí 17. listopadu? … pochlebovat zemi, kde se ve velkém porušují lidská práva? … vyzývat k agresi? … mluvit sprostě a chovat se jako hulvát? …lhát – tvrdit něco, co není doložitelné?´," přiblížil Petr Stoupa.

„Otázky byly smeteny ze stolu vyjádřením mluvčího pana prezidenta Jiřím Ovčáčkem s komentářem, že je to pouze bezobsažný výkřik a opsané novinové titulky. Vysvětlení k některým otázkám, které paní učitelka Tykalová klade, přímo panem prezidentem, by mohlo být zajímavé. I když určitý typ lidí se do rozpaků nedostane ani v případě konfrontace se zcela zjevnými fakty," shrnul zastupitel.

Schůzky jako omluvenka

O rozmluvu s Milošem Zemanem příliš nestojí Stanislava Jelenová (KDU-ČSL). Omluvu opírá o své učitelské povinnosti na gymnáziu. „Odpoledne 19. dubna budeme mít na třídní schůzky, tak se nejspíš setkání s panem prezidentem nezúčastním. Musím říct, že mne to ani nemrzí, protože s řadou jeho názorů nesouhlasím," řekla Jelenová.

Dotazy na připravovanou inkluzi žáků by zaměřili Ondřej Vodňanský (ODS) a Pavel Pína (nezávislý). Oba pracují ve školství. „Jako ředitele speciální školy by mě samozřejmě zajímal prezidentův názor na současný stav inkluze v našem školství," sdělil Pína. Komentář k inkluzi by chtěl slyšet od Miloše Zemana také Vodňanský. „Kromě toho bych se ho zeptal, jak se mu u nás líbí," dodal.

„Informaci o návštěvě prezidenta republiky mám pár dnů, respektive od pátku 8. dubna. Zatím jsem o nějaké otázce nepřemýšlel, ale nejspíš se zeptám, co si myslí o kauze Andreje Babiše," zamýšlí se zastupitel Václav Calta (ODS).

Martin Severa (KDU-ČSL) je toho názoru, že případná otázka záleží i na tématu, které bude zvoleno. „Předpokládám, že pan prezident, pan hejtman či místostarosta Miroslav Hölzel setkání zahájí, a tím dostane nějaký směr týkající se samosprávy, mezinárodní situace či jiných oblastí. Potom je vhodné reagovat otázkou. Zcela určitě si nebudu připravovat otázky předem."

Čtěte také: Prezident se do Berouna vrátí po dlouhých šedesáti letech

Marie Břeňová

Autor: Redakce

15.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení