Prezident také uvedl, že v mládí četl knihy od zdejšího, velmi známého spisovatele Oty Pavla, který ve svých knihách psal právě o Berounce, její krajině a osudech svých blízkých. „Knihy mě fascinovaly natolik, že jsem si údolí Berounky několikrát prošel," sdělil Miloš Zeman. 

Studii, která počítá s výstavbou retenční nádrže na řece Berounce, zveřejnilo Povodí Vltavy na přelomu ledna a února letošního roku. Samotná výstavba by měla stát podle studie pět miliard korun. Jenže. Proti tomto záměru se zvedla vlna kritiky.

Cenné údolí řeky Berounky

Obyvatelům Křivoklátska a i dalším lidem z celé České republiky se nelíbí, že kvůli tomu, aby bylo ochráněno území na dolním toku Berounky, by mělo být kompletně zničeno velmi cenné údolí řeky Berounky se vzácnou flórou a faunou. Kromě toho se zde nachází řada rezervací vyhlášená organizací UNESCO.

I proto uspořádali odpůrci přehrazení Berounky před týdnem protestní akce v Roztokách u jezu. Svůj nesouhlas přijely vyjádřit i známé osobnosti, ale obyvatelstvo přijel uklidnit i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Čtěte také: Obyvatelé Křivoklátska zuří: Velká voda by zničila údolí