Oběť zločinu – jak se posléze ukázalo, šlo pouze o oběť údajnou – velmi přesvědčivě popisovala, jak na ni vyrukoval neznámý muž oblečený do černé mikiny s kapucí a černých kalhot, připomněla ve čtvrtek Eva Kropáčová ze středočeského policejního ředitelství.

„Ranou do zad ji porazil na zem – a poté, co vstala, vytáhl nůž a chtěl od ní mobilní telefon a peníze," tlumočila Kropáčová slova ženy vystupující v roli poškozené. Ve skutečnosti se ovšem nic z toho nestalo. Detektivové zjistili, že si dotyčná všechno vymyslela: Jak samotné přepadení, tak i údajného násilníka.

Zprvu ovšem vystupovala naprosto přesvědčivě – a policisté neměli sebemenší důvod pochybovat o jejích slovech. Hned na místě údajného činu rozjeli standardní postupy, nechybělo ani důkladné propátrávání okolí. I za pomoci služebního psa – který ovšem stopu nezachytil.

Kreslený portrét 'přízraku'

Valně úspěšnější nebyl ani policejní technik snažící se v rámci ohledání místa činu zajistit stopy potřebné pro další vyšetřování. A rovněž prohlížení záznamů z bezpečnostních kamer k nalezení neexitujícího lupiče nepřispělo. Tím nejzásadnějším, co měli kriminalisté v ruce, tak byl identikit – kreslený portrét podezřelého vytvořený za pomoci poškozené.

Přízrak – a nikoli podobenka skutečně existujícího muže, vyšlo posléze najevo. „Díky velmi dobré práci kriminalistů, kteří nashromáždili řadu důkazů, které však nezapadaly do výpovědi poškozené, se nakonec ukázalo, že si žena celé přepadení vymyslela," poznamenala Kropáčová.

„Na začátku si s největší pravděpodobností vůbec neuvědomila, kolik policistů a kriminalistů bude přepadení vyšetřovat a kolik práce a času více než dvou desítek lidí přijde vniveč," konstatovala.

Smyšlený zločin jako 'omluvenka'V souvislosti s vymyšlenými loupežemi – což třeba v Praze vůbec není ojedinělý jev – policisté upozorňují, že na vyšetřování končící odhalením, že se ohlášený skutek nestal, vynaloží spoustu času, který by mohli věnovat skutečným případům. To, že se někdo vydává za oběť loupeže, aby se stal zajímaný, je ovšem unikát.  Zpravidla si lidé vymýšlejí proto, že od policie chtějí získat „omluvenku".

Zdůvodnit pozdní příchod, vysvětlit, kam přišly prohrané peníze, kam se poděl ztracený drahý mobil nebo třeba notebook ukradený během posezení v restauraci. A ne vždy se jedná jen o to obstarat si přijatelné vysvětlení. Nezřídka jde přímo o získání peněz umožňujících nahradit utrpěnou ztrátu. To platí pro případy, kdy si dotyčný uvědomí, že má pojištění, které obyčejnou ztrátu nebo prostou krádež nekryje – na loupež, kdy se pachatele zmocní cenné věci násilím, už by se ovšem vztahovalo…

Čtěte také: Každé šesté hlášené přepadení v Praze je vymyšlené