Město na pomezí Příbramska a Prahy-západ využívá odchytovou klec. To ale nestačí. Obce z Mikroregionu Mníšecko proto už řadu měsíců využívají zvláštní peněžní fond, do něhož obce i veřejnost přispívají na odstřel zvěře. Zástřelné slouží jako motivační prvek pro lovce a příspěvek myslivcům na náklady, které jsou s odstřelem spojeny.

Částka je obvyklá a vychází z platných norem a oborových předpisů. „Zastřelné funguje velmi dobře, také dnes jsme dostali novou hlášenku z kytínského mysliveckého sdružení, kde odchytili a zastřelili další prasata," sdělil v pondělí mníšecký mluvčí Miloš Navrátil.

Problém trvá

Myslivci tak získají 200 korun za každé prokazatelně ulovené divoké prase. To se dokládá výkazem a hlášenkou veterinární správě.

Starosti s přemnoženými divočáky ale trápí místní dál. „Problém to stále je. Nedávno rozryla divoká prasata okolí kolem sochy Jana Nepomuckého. Spoléháme proto na změnu zákona a vyhlášky v příštím roce," dodal mluvčí.

Oplocení dálnice

Vedení města proto usiluje o oplocení dálnice R4. Toto řešení ovšem může vyvolat námitky ochránců zvířat. 

„Chceme rozumně argumentovat tím, že přemnožená zvěř páchá velké škody. Sami myslivci i přírodovědci poukazují na to, že situace je neudržitelná. Přemnožená prasata páchají škody i na jiné zvěři. Ta poté v lesním a polním ekosystému chybí," uzavřel Miloš Navrátil.

Čtěte také: Doba páření divokých prasat je nyní celý rok