„Pro Středočeský kraj je dostavba pražského obchvatu jednou z hlavních priorit. Komunikace 511 propojí dálnice D1 a D11 a výrazně tak uleví přetížené pražské dopravě," řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Hejtman proto už v úterý jednal s generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Janem Kroupou a ředitelem Závodu Praha Tomášem Grossem o připravované stavbě obchvatu hlavního města.

Podporu Středočeského kraje ŘSD velmi vítá. „Jsem rád, že jsme se s panem hejtmanem na podpoře tohoto projektu shodli. Finanční prostředky na výkup pozemků už máme zajištěné. Nyní čekáme na vydání územního rozhodnutí," informoval generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Hejtman Petera zároveň pozval ředitele Závodu Praha Tomáše Grosse, aby se účastnil jednání vedení Středočeského kraje se starosty obcí, které kraj pořádá každou středu v jednotlivých obcích s rozšířenou působností. „Starosty obvykle nejvíce zajímá právě doprava, proto bude určitě velkým přínosem, když se bude ŘSD těchto jednání účastnit," sdělil hejtman Petera.

Jednání s primátorkou

Oba zástupce ŘSD pak hejtman přizval na jednání s primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou, které se uskuteční v tomto měsíci. Jeho hlavním tématem bude právě doprava.

Stavba je podle posledních plánů načasovaná na příští nebo přespříští rok. Jestliže uleví obcím od dopravy, může přidělat vrásky řidičům, kteří nebudou mít jinou alternativní trasu, která by se vyhnula hlavnímu městu.

Varianty okruhu se mění poměrně často, ale zase ne tak, aby nebraly v úvahu aktuální urbanismus či ekologii. Mnoha lidem se také nelíbí, že by jim za zahradou vedla několikaproudá silnice. Starostové si už loni stěžovali na zastaralost jedné z posledních variant, která nezohledňovala dopad na životní prostředí v okolí žijících obyvatel.

Tranzitní doprava je pro některé obce, například pro Říčany, nesnesitelná. Soud loni zrušil plánovanou severní část okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi a v husté zástavbě kolem Prahy trasu jinudy vést nelze. Pro řidiče a některé komerční subjekty neúspěch, pro postižené obce to byla zřejmě záchrana.