Zelené jízdní řády, které upozorňovaly cestující na delší intervaly městských spojů, zmizí. V Praze včera po dvou týdnech skončil prázdninový režim MHD. Po neděli pojedou spoje podle obvyklého jízdního řádu, který platí po většinu roku.„Další omezení plánujeme až na hlavní letní prázdniny,“ informoval Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která má na starosti sestavování jízdních řádů. Jestli se bude jízdní řád po letošním vzoru měnit i příští rok, prý bude záviset na personální a finanční situaci Dopravního podniku (DPP).

ROPID chtěl šetřit 

Omezení MHD se projevila hlavně v ranní špičce, kdy se intervaly v případě tramvají prodloužily na obvyklých 10 minut. Vedení ROPIDu se tento týden omluvilo řidičům za „nešťastnou komunikaci“ v souvislosti s útlumem spojů. Z prohlášení městské organizace totiž vyplývalo, že opatření zavinil nedostatek řidičů. Proti tomu se ohradil předseda Odborů Dopravního podniku Prahy Luboš Olejár, který také k omluvě vyzval. „ROPID chtěl šetřit a svedl to na nedostatek řidičů. To je ale nesmysl. Naši řidiči chtějí jezdit i přesčasy, protože si tak víc vydělají,“ upozornil Olejár.

Tomu se nelíbí ani to, že ROPID obhajoval delší intervaly slabším provozem také kvůli zkouškovému období. „Kvůli vysokoškolákům přece nemohou ostatní cestující mrznout na zastávkách,“ dodal Olejár.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) do budoucna připouští mimořádné omezení MHD jen ve výjimečných případech. „Nesmí to nikdy být na úkor kvality služeb pro cestující. Provoz v první polovině ledna vyhodnotíme, abychom věděli, zda a případně kde docházelo k problémům,“ uvedl Dolínek. Méně spojů vyjíždělo během ledna už v letech 2013 a 2014. Tehdy šlo jednoznačně o úsporné opatření.

Dopravní podnik ve sporu s odboráři

Mluvčí ROPIDu Drápal trvá na tom, že tentokrát je jedním z důvodů i personální krize v DPP. „Nejde o akutní nedostatek řidičů teď v lednu. Koncem loňského roku už se ale jejich přesčasy blížily povoleným limitům. S Dopravním podnikem jsme se proto dohodli na tomto opatření, které by mělo ušetřit rezervu pracovních sil pro případné posílení spojů, které je pravděpodobné koncem roku,“ upřesnil Drápal. Odborářský předák Olejár označuje slova mluvčího za lež. „Dva týdny útlumu v lednu by stejně ničemu nepomohly. Jediný reálný dopad je méně peněz a nucená dovolená pro řidiče,“ tvrdí Olejár