Výstava, která se dočkala už čtvrté aktualizace, ukazuje stavby různých velikostí, v různých lokalitách a stádiích přípravy od prvních náčrtů až po ty, které se dokončují na staveništích.

„I tentokrát je k vidění celkem 76 projektů. Některé, prezentované na předchozích výstavách Praha zítra?, už byly mezitím dokončené, nebo se naopak v procesu výrazně neposunuly, a tak jsme je v expozici nahradili zcela novými a aktuálními záměry. Snažíme se vybírat rozmanité projekty od drobných staveb až po celé plánované čtvrti,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Vítkov, planetárium a muzeum železnice

Prahu coby investora reprezentuje například obnova parku na vrchu Vítkov. Za 100 milionů korun se má stát vyhledávaným místem pro volnočasové aktivity. Snahou je zachovat přírodní podobu Vítkova, zajistit jeho lepší dostupnost, mimo jiné výtahem z pěšího tunelu mezi Žižkovem a Karlínem.

Z parkoviště za památníkem pak vznikne víceúčelová piazetta pro konání různých akcí. Hlavní město také chystá velkou rekonstrukci holešovického planetária.

Investice za zhruba tři čtvrtě miliardy korun má zlepšit technické zázemí a zajistit bezbariérové propojení foyer s přilehlým parkem. Výstavní prostory planetária se mají rozšířit o další objekt, současná galerie bude umístěna pod zem.

Národní technické muzeum nastiňuje studii, podle níž by v památkově chráněných objektech bývalého depa Masarykova nádraží mělo po rekonstrukci a dostavbě vzniknout Muzeum železnice a elektrotechniky. „Výraznější novostavby, sloužící k navýšení expoziční plochy, musí respektovat historickou hodnotu areálu a zároveň ho doplnit o hodnotný prvek moderní architektury,“ plánuje Národní technické muzeum.

Nové bytové komplexy

Soukromí investoři jsou na výstavě často zastoupeni rezidenčními projekty. Například společnost Penta Real Estate prezentuje Rezidenci Nádraží Žižkov, kterou chystá na pozemcích v severovýchodní části nákladového nádraží. Její podoba vzešla z architektonické soutěže, kterou zaštítila Česká komora architektů.

„Z celkem 44 ateliérů z celého světa vybrala mezinárodní porota koncept holandského studia Benthem Crouwel Architect, které se přihlásilo společně s pražským atelierem RA15. Na zhruba čtyřhektarovém pozemku by mělo vyrůst přibližně 500 bytů,“ uvedl David Musil, ředitel rezidenční výstavby Penta Real Estate.

Plánované projekty na dalších brownfieldech v Praze 9 ukazuje developer Central Group. Skupina AFI Europe odhalila podobu chystaného, převážně bytového komplexu Block B v Karlíně. Výstavba podle návrhu slovinského ateliéru Bevk Perović Arhitekti by měla přijít na více než miliardu korun.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.