Umění dvacátého století Jan Bejšovec sbírá již přes čtyřicet let. Ve sbírce je možno nalézt originály od Jana Zrzavého, Bedřicha Stefana či Krištofa Kintery.

„Moje sbírka nemá žádný koncept. Pro mě je nejdůležitějším parametrem, zda se mi dílo líbí, či nelíbí,“ přiznává sběratel, který na otázku, které dílo ze sbírky má nejraději s nadsázkou říká: „Všechny své děti mají přeci rodiče rádi stejně.“

close Bejšovec & syn v Galerii Magnus Art info Zdroj: s povolením Galerie Magnus Art zoom_in Bejšovec & syn v Galerii Magnus Art

Výstava v karlínské Galerii Magnus Art nese symbolicky název Bejšovec & syn. Jan Bejšovec totiž buduje sbírku i pro svého jedenáctiletého syna. Ten, stejně jako jeho otec, o umění projevuje zájem od útlého dětství. V pokojíčku mu z dob, kdy miloval vláčky, visí například obraz lokomotivy od Jaroslava Ronka.

Podle Bejšovece se ale láska k umění se nedá předat. „Vztah k umění ve vás buď je, nebo není. Já jsem odmalička toužil umění vlastnit a bytostně mě zajímalo. Od malička jsem četl verneovky, často ilustrované Zdeňkem Burianem, a skupoval jsem je po antikvariátech, kam jsem chodíval po škole. Vzpomínám, jak jsem coby školák v sobotu dopoledne zazvonil na zvonek s příjmením Burian u vily v Podolí a vnutil se k němu na návštěvu do ateliéru. Přinesl jsem si s sebou knížky, které jsem si od něj nechal podepsat. On mi do nich vepsal věnování, a dokonce i něco nakreslil. Byl jsem hrozně šťastný,“ vzpomíná na své dětství.

„Výše ceny díla určitě není přímo úměrná kvalitě. Objektivní kritéria neexistují, protože umění je v zásadě velmi subjektivní. Lze ale zohlednit fakt, že něčí dílo oslovuje i léta po smrti svého tvůrce. Proto jsou v mých očích vzácná díla od Toyena nebo Františka Tichého,“ dodává Bejšovec.

O výstavě:

Kdy: od 14. března 2024 do 13. července 2024 
Otevřeno: Každý týden od pondělí do soboty, 12:00 - 20:00 
Kde: Galerie Magnus Art (Sokolovská 700/113a, Praha 8)  
Vstup zdarma 

O Galerii Magnus Art:

Magnus Art, galerie J&T Banky, pravidelně představuje hodnotné umělecké sbírky, jejichž základem je české, ale také světové umění. Jejím hlavním záměrem je podpora zkušených i začínajících sběratelů a představování jejich inspirativních příběhů veřejnosti. Nejde totiž jen o koníček jednotlivců, ale také o důležitou součást fungování celého uměleckého světa. Galerie Magnus Art je významným místem setkávání umělců, kritiků a milovníků umění. 

Zdroj: Galerie Magnus Art