Velitel hasičů ve středu ráno zrušil zákaz větrání a vycházení, který platil v okolí od úterního odpoledne. „Vyšetřovatelé zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti,“ sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Vyšetřovatelé včera čekali na posouzení statikem, aby mohli spolu s experty z Kriminalistického ústavu Praha místo ohledat. „Předpokládám, že příčinu požáru budeme znát v řádu několika týdnů,“ doplnil Kavka.

V hale, kde byl nejspíš uskladněn molitan nebo pneumatiky, vybuchly pravděpodobně tlakové lahve. Objekt v ulici U Továren si pronajímalo několik firem. Podle České televize se má areál na konci června bourat a stavět nový, jeho majitel proto nedávno vypověděl nájemníkům smlouvy.

U požáru zasahovalo 39 jednotek z Prahy a pět ze Středočeského kraje. Na pomoc jim byl vyslán vrtulník, který oheň hasil pomocí speciálního vaku na vodu. 

Hasiči v souvislosti s požárem haly a skladů v Hostivaři varovali v úterý obyvatele několika pražských čtvrtí, aby neotevírali okna a nevycházeli ven. „Na základě průzkumu vrtulníkem s termovizí bylo zjištěno šíření zplodin hoření na Záběhlice, Chodov, Strašnice, Vršovice, Krč, Nusle a Hostivař,“ oznámil pražský hasičský záchranný sbor. Jedovaté zplodiny se totiž v nižších koncentracích rozptylovaly z průmyslové zóny i do dalších lokalit.

Bytový projekt pro dva tisíce lidí

Přímo v zóně měl už dnes podle původních plánů stát bytový projekt pro zhruba dvě tisícovky lidí. Rezidenční výstavba na nevyužívaných pozemcích v takzvaných brownfieldech je v současné době trendem. Pomáhá zaplňovat nevzhledná místa po vysloužilých průmyslových areálech a pro developery je i velkým lákadlem díky nižší pořizovací ceně pozemků.

Společnost Ekospol před několika lety předložila úřadům projekt Ekocity Hostivař. Na pozemku v ulici U Továren, který koupila od společnosti CTY, vlastnící sousední areál Barvy a laky Hostivař, chce postavit šest domů s osmi stovkami bytů. Původně plánovala, že noví obyvatelé se budou stěhovat už v roce 2017. Na nedostatek poptávky si ani v této lokalitě nemohl Ekospol stěžovat, projektu však vystavil stopku stavební úřad Prahy 15. A to opakovaně.

Letos v zimě znovu zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí s tím, že pozemek není vhodný pro čistě bytovou výstavbu. Podle stavebního úřadu jsou v daném území například překračovány hlukové limity z provozu průmyslových areálů v bezprostředním sousedství. „Nelze zajistit pohodu bydlení a kvalitní prostředí budoucích rezidentů při zachování stávajících staveb produkčního charakteru v území,“ uvedl stavební úřad.

Poukázal také na malou občanskou vybavenost. Ekospol ale s názorem úřadu nesouhlasí a poukazuje na fakt, že magistrát jako nadřízený stavební úřad už jednou, v roce 2016, napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému projednání. Podle developera je naopak velkou předností projektu nedaleký Přírodní park Hostivař-Záběhlice.

Desítky připomínek

Dalším developerem, který se potýká s komplikacemi v původní ryze průmyslové lokalitě, je firma Skanska Reality. Nedaleko ulice Černokostelecká v Praze 10, hned naproti tramvajovým zastávkám Malešická továrna a Na Homoli, má rovněž vyrůst několik stovek bytů. K dokumentaci pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) však přišly desítky připomínek.

Městská část například upozornila na problém s jediným vjezdem do areálu: „Železniční přejezd přes ulici Polygrafická vlečkou společnosti Ferona bývá při příjezdu více vlaků blokován až pět minut. To může způsobit narušení dopravy jak pro obyvatele, tak pro jednotky integrovaného záchranného systému.“ V této souvislosti úřad upozornil na skutečnost, že v průmyslových oblastech je vyšší riziko například požáru než v oblastech s bytovou výstavbou.