Zatímco Jirát považuje za nepřijatelnou samotnou myšlenku, že by poslanec mohl opustit vazební celu – podle něj hrozí, že by Rath mohl uprchnout či se skrývat nebo by mohl pokračovat v trestné činnosti – Rath se ohrazuje proti výši kauce. Sehnat 14 milionů korun se ve chvíli, kdy policisté zabavili peníze nalezené v Rathově domě v Hostivici a obstavili část jeho majetku, ukázalo být nad možnosti rodiny. Původně Rathovi nejbližší – otec a přítelkyně – nabízeli každý po půl milionu. Hejtmanovi advokáti sice jednali také s šéfem Nadačního fondu proti korupci, miliardářem Karlem Janečkem – ten však po nahlédnutí do spisu a po rozhovoru přímo s Rathem poskytnout peníze odmítl. Exhejtman ho prý o své nevině nepřesvědčil.

Čtěte také: Obyvatelé Hostivic: David Rath? Prostě dobrák

Rath byl zadržen14. května ve chvíli, kdy si z domu tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího partnera, exposlance Petra Kotta, odnášel v krabici od vína sedm milionů korun. Podle policie se jednalo o úplatek za zmanipulování zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradě, z něhož chtěla Rathova administrativa vytvořit kutlurně-společenské centrum Středočeského kra­je.

Nakolik ale tato zakázka – projektově zřejmě nedostatečně připravená – byla předražená, je stále předmětem dohadů. Rath opakovaně naznačil, že peníze měly souviset s financováním volební kampaně ČSSD, jejímž vlivným členem tehdy byl. Vedení strany to odmítá. Policejní detektivové Ratha podezírají z korupce také v souvislosti s modernizací oblastních nemocnic Středočeského kraje. V tomto případě však stíhání zatím nebylo zahájeno, čeká se na souhlas Poslanecké sněmovny. Ten je nezbytný kvůli Rathově poslanecké imunitě.

V kauze je společně s Rathem stíháno dalších 10 lidí; pět osob je ve vazbě. Včetně Pancové a Kotta.