„Vyhlášku bychom mohli schvalovat v březnu nebo dubnu," potvrdil Příbramskému deníku starosta Jindřich Vařeka s tím, že vyhláška nebude ale platit celoplošně, ale budou vymezeny lokality, ve kterých bude zákaz platit. Podle starosty by se nařízení mělo týkat zhruba deseti míst. Mimo jiné i okolí Křižáku.

Impulsem k vypracování vyhlášky byly opakující se stížnosti občanů na neutěšený stav zejména právě v okolí Křižáku, autobusových zastávek a v Jiráskových sadech, kde bezdomovci popíjeli alkohol i před malými dětmi.

Tak třeba Láďa. Denně postává s „lahváčem" u koloniálu na Rynečku. Ne, že by neměl kde bydlet. To on prý má. Ale v bytě po kamarádovi kamaráda, který nedávno umřel. „Každý den se může stát, že jsem bez střechy nad hlavou," mrká Láďa přes silná skla brýlí.

Hlučné debatní kroužky

Někdy se ale u koloniálu sejde i dvacet lidí podobného osudu. Ne každý je ale stejně klidný jako Láďa. Vznikají tu debatní kroužky a pod alkoholovým opojením jsou účastníci silnější a hlučnější. „Někdy to tu bývá docela drsný," řekl už před časem Příbramskému deníku.

To se všechno nevyhnutelně příčí obyvatelům okolních paneláků. Jedním z nich je Luboš Netušil, kterého jsme kdysi zastihli po noční směně na cestě z nákupu, když redakce zjišťovala názory obyvatel na popíjení alkoholu v ulicích. 

„Co vám mám na to říct? Že tu opilci dělají nepořádek? U trafačky vedle koloniálu je teplo, tak se jich tam teď schází plno," řekl. Strach z pohybu venku si nepřipouští, ani mezi sousedy prý obavy z násilí či slovních útoků nezaznamenal.

V Dobříši už omezení platí od roku 2008. Důvodem byl zámecký park plný opilců. Vyhláška se všech náměstí, ulic, tržiště, chodníků, parků a dalších přístupných prostor.

Čtěte také: Veřejné popíjení alkoholu
 v Příbrami omezí vyhláška