Auta pořízená v rámci programu Zvýšení akceschopnosti Policie ČR při řešení mimořádných událostí, na který jdou peníze z evropských fondů, mají opravdu zvýšit akceschopnost, potvrdila Michaela Richterová z územního odboru středočeské policie v Rakovníku.

„Tato SUV vozidla pomůžou zasahujícím policistům dostat se do těžko přístupných míst, kde je nutné zajistit vyšší průjezdnost. Takovými místy jsou například oblasti zasažené povodněmi, s nezpevněným povrchem či poškozenou infrastrukturou," vysvětlila, v čem spočívá výhoda nových policejních „čtyřkolek". Pro praktické používání novinky je důležité i to, že nová auta mají výraznější reflexní značení než běžné služební vozy policie, připomněla Richterová.

Auta, u jejichž předávání nechyběl ani policejní prezident Tomáš Tuhý, by přitom opravdu měla být ve službě vidět. Převážně se totiž uplatní takříkajíc v první linii – na obvodních odděleních.

Slavnosti spojené s předáváním nově pořizovaných aut policistům se ale nyní konají i u dalších prodejů automobilů – a to opět díky projektu ke zvýšení akceschopnosti financovaného z evropských fondů. Celkově se tak vozový park ochránců zákona rozšíří o 105 vozidel pořízených za bezmála 190 milionů korun, uvedla v úterý Ivana Nguyenová z policejního prezidia.

Nové vozy pro neobvyklé situace

Nejnověji policisté v pondělí převzali 17 speciálních vozidel Volkswagen Transporter 4×4, která budou rozmístěna po celé republice. „Poslouží k monitorování reálných hrozeb, neobvyklých situací a při dopravních nehodách," vysvětlila Nguyenová s dodatkem, že využita mohou být tato vozidla třeba také v případě různých omezení a uzavírek v silničním provozu.

V jejich výbavě nechybí sklopný panel na střeše s možností zobrazovat dopravní značky i texty, osvětlovací teleskopický stožár, světelné puky neboli magnetická výstražná světla se stroboskopickým efektem sloužící k označování míst mimořádných událostí – ale k dispozici jsou také třeba zdravotnické vybavení včetně defibrilátoru pro laické použití či páčidla a další pomůcky pro vyprošťování.