„Maximální dovolenou rychlost překročili i přesto, že jsme o akci předem informovali – a zveřejnili všech 155 stanovišť, kde budeme rychlost měřit.“ konstatoval. S upozorněním, že se vyskytly i skutečně křiklavé případy překročení rychlosti. „Rekordmanem v rychlé jízdě se stal muž na Kutnohorsku, který v obci Přítoky jel rychlostí 95 km/h. Na dálnici byla nejvyšší rychlost naměřena 196 km/h,“ nabídl mluvčí konkrétní případy.

Prohřešků ale hlídky z dopravních inspektorátů a dálniční policie zaznamenaly mnohem víc než jen zmiňované případy překročení rychlosti. Celkem bylo v kraji při kontrole 1256 vozidel zjištěno 516 přestupků. Bylo mezi nimi i 32 řidičů, kteří si nekoupili dálniční známku, shodně po 16 šoférech nemělo vozidlo ve vyhovujícím technickém stavu a nepoužilo bezpečnostní pás, šest řidičů drželo za jízdy mobil nedovoleným způsobem a na tři šoféry prasklo, že před jízdou pili alkohol.

Pokud jde o zmiňovaných 388 překročení rychlosti, většinu z těchto přestupků, 367, policisté vyřešili na místě uložením pokuty. Jestliže jejich součet mírně převyšuje čtvrt milionu korun, je zřejmé, že v průměru prohřešek související s nepatřičným spěchem „spravilo“ šest stovek. Jednadvacet přestupků – včetně těch, kdy byly naměřeny zmiňované extrémní hodnoty – se pak bude řešit ve správním řízení.

„Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika, která s sebou nedodržování rychlosti přináší – a má za následek každoročně tisíce dopravních nehod a mnoho zmařených lidských životů,“ připomněl Truxa, že smyslem akce Speed Marathon není kasírovat. Policie chce především varovat, upozorňovat – a přispívat tak ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. „I z tohoto důvodu o akci předem informujeme,“ poznamenal Truxa.