Pražská plynárenská uvedla, že v případu se stala obětí podvodu a podle svých informací nebyla v přímém smluvním vztahu s firmou, která DPH neodvedla.

"V současné době je (obviněný) ve výkonu vazby pro zvlášť závažný zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti," cituje server žalobce Ondřeje Trčku z pražského vrchního státního zastupitelství.

Při nehodě autobusu a kamionu s návěsem na Pražském okruhu došlo k velkému požáru a zemřel člověk.
Smrtelná nehoda na okruhu: Vězeňský autobus se srazil s kamionem s tanky

Mluvčí Specializovaného finančního úřadu Lukáš Šimr věc nekomentoval, úřad je podle něj vázán mlčenlivostí. Server uvedl, že policisté prověřují obchody Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading mezi dubnem a říjnem 2015.

Pražskou plynárenskou, kterou stoprocentně vlastní hlavní město, v té době vedl její současný ředitel Pavel Janeček. Město po volbách v roce 2014 řídila koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí. Tehdejší primátorka Adriana Krnáčová serveru řekla, že o případu vůbec nic neví.

Nedostatečné prověření 

Ve zmíněném období Pražská plynárenská zaplatila společnosti B&A Capital Trading za plyn víc než 970 milionů korun. "Mohla či měla vědět, že se účastní podvodu na DPH," cituje SeznamZprávy.cz z dokumentu Specializovaného finančního úřadu. Server píše, že Specializovaný finanční úřad při vyšetřování dospěl ke zjištění, že Pražská plynárenská si firmu B&A Capital Trading dostatečně neprověřila. Městské firmě dodavatele doporučila brokerská společnost, s níž spolupracuje.

Bohušovická mlékárna.
Bohušovická mlékárna vyrábí už téměř 120 let

"Představenstvo zdůrazňuje, že se Pražská plynárenská stala obětí podvodu a figuruje v předmětné kauze jako potenciálně poškozený subjekt," reagovalo představenstvo Pražské plynárenské v tiskové zprávě, kterou zaslalo ČTK. Kontrola finančního úřadu podle něj zatím neskončila. Představenstvo připustilo, že DPH v rámci dodavatelského řetězce nebyla odvedena.

Jan Chabr (TOP 09)
"Rada hlavního města má v této věci v danou chvíli dosti limitované informace, jelikož společnost Pražská plynárenská a.s. je vlastněna společností Pražská plynárenská holding a.s.. Informace a skutečnosti v článku popsané považuji nicméně za závažné a po společnosti Pražská plynárenská holding a.s. budeme požadovat, aby daná obvinění a možná pochybení důkladně prošetřila. Osobně mi vyplývá z dostupných informací, že společnost Pražská plynárenská se stala obětí podvodu, nikoli že by byla jeho iniciátorem," prohlásil pražský radní pro majetek.

"V této souvislosti je třeba zdůraznit, že dle našich informací se nejednalo o přímého partnera (smluvního dodavatele) Pražské plynárenské, ale o společnost na dalším místě v rámci dodavatelského řetězce, se kterou nebyla Pražská plynárenská v žádném přímém smluvním vztahu," doplnila firma.

B&A Capital Trading ještě pod jiným názvem vznikla v říjnu 2014. V dubnu následujícího roku podle policejního vyšetřování představenstvo Pražské plynárenské pověřilo ředitele Janečka a dalšího tehdejšího člena představenstva Aloise Těšitele, aby podepsali s B&A Capital Trading smlouvy. Pražská plynárenská přitom sama finančnímu úřadu přiznala, že B&A Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) licenci na obchod s energiemi, píše server.

Firma navíc nebyla na německé burze registrována a plyn do Prahy dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí ve Velké Británii, uvedl server. B&A Capital Trading podle představenstva Pražské plynárenské dodávala plyn prostřednictvím německé platformy NCG, kde obchodují i další významné energetické společnosti.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Holešovická radnice ví, jak na dlužníky. Přes dvě třetiny z nich už zaplatily

Vyvedení peněz mimo tuzemsko

Peníze od Pražské plynárenské posílala B&A Capital Trading podle finančního úřadu na účty firem, které sídlily většinou na virtuálních adresách, neplatily daně a s úřadem nekomunikovaly. "Zmapované toky peněz lze vysledovat na zahraniční účty v Polské republice, Černé Hoře, na Kypru, v Turecké republice a Rumunsku. Což odpovídá tomu, že bylo finanční prostředky získané podvodnou činností nutné vyvést ven mimo tuzemsko a působnost tuzemských orgánů," cituje server z dokumentu Specializovaného finančního úřadu.

"Z popsaných skutečností vyplývá, že se jedná o organizovanou skupinu, kdy v rámci účelově vytvořených řetězců firem lze konstatovat podvod na DPH. Pražská plynárenská získala neoprávněný nárok na odpočet z předmětných plnění, čímž došlo ke zneužití systému daně z přidané hodnoty," napsal také finanční úřad.

Kašna pod historickou budovou Národního muzea v Praze bude od 1. května zářit barvami.
Do Národního muzea se vrací kostra plejtváka. Kašna se rozzáří barvami