Peněz je málo, natažených rukou moc – a tak mají být krajské podpory poskytovány jen akcím, které mají regionální přesah. Slavnosti, jichž se účastní převážně místní, krajskou podporu nezískají, byť Pecková nevylučuje určité výjimky: především v případě nových akcí, které ještě nemají tradici, jež by oslovovala sponzory. I s tímto ohledem a s důrazem na fakt, že jde o podporu mladých umělců, získala v pondělí krajskou podporu nymburská akce Múzy na Valech (dotace 50 tisíc korun); zastupitelé také souhlasili s podporou vzpomínkové akce obce Senice na výsadek parašutistické skupiny Silver A (70 tisíc).

Naopak peněz od kraje se nedočkají Husitské slavnosti ve Slaném, oslavy 700. výročí obce Tlustice, kroučovský den dětí či pálení čarodějnic v obci Zbraslavice. Tito žadatelé usilovali o částky od 20 do 200 tisíc korun.

„Není jednoduché najít spravedlnost,“ připustila hejtmanka Pecková. Bude se podle ní stávat, že odmítnutí žadatelé získají pocit, je jejich projekt je stejně dobrý jako některý z těch podpořených.