Kolegům, kteří zatím načerpali základy ve školním policejním středisku a ještě je čeká odborná příprava, ředitel středočeské policie Jan Ptáček připomněl dvě důležitá slova, na která v uniformě nesmějí zapomínat: služba a odpovědnost. „Být policistou je obrovská zodpovědnost vůči společnosti," zdůraznil.

To, že budoucí ochránci zákona jeho slova chápou, potvrzuje i příklad jednoho z nováčků strážmistra Pavla Varnušky. Ten už v rámci přijímacího aktu převzal ocenění za mimořádný čin v době osobního volna. Příkladně se zachoval ve chvíli, kdy se ocitl u bazénu, do něhož skočil mladík a poranil si krční páteř. Mladý policista, jehož výložky se dvěma hvězdičkami se ještě blyští novotou, jednal rychle a správně: vyhodnotil situaci a zajistil, aby nehrozilo zranění míchy a tím pádem i ochrnutí.

Potěšující je, že Deník při rozhovorech s novými policisty neslyšel slova, jaká před několika lety byla běžná. Slova o tom, že služba v uniformě v porovnání s jinými profesemi nabízí jistou práci s pravidelnou výplatou. Tentokrát něco podobného nevyřkl nikdo z oslovených. Já se policistou stát chtěl a baví mě to, řekl Deníku hned první z nich, budoucí dopravák Jakub Kučera. S náměstkem policejního prezidenta Václavem Kučerou, z jehož rukou přebíral pamětní list, prý ale příbuzný není; jde jen o shodu jmen. „Já se na policejní službu připravoval už na střední škole veřejnoprávní, kde jsme měli takové předměty jako právo, kriminalistiku a sebeobranu," připomněl Kučera. Také Michaela Fehér z Mělníka měla jasno už dřív. „Byl to můj sen; připravovala jsem se fyzicky i psychicky," řekla Deníku. A kam by to v policejních řadách chtěla dotáhnout, jestliže náměstek Kučera novým policistům připomněl, že se jim v rámci policejního sboru otevírá řada příležitostí a jen na nich záleží, jak je využijí? To prý ukáže praxe. „Já žiju dneškem. Teď se těším na odbornou přípravu a pak uvidíme…"

Novou životní náplň přitom plni očekávání nevnímají jen nové policisté. Ukázala to i podpora zástupů jejich blízkých, kteří své syny a dcery, ale také partnery nebo sourozence na slavnost doprovodili. „Těší mě to," řekla Deníku maminka Jiřího Smutného, který posílí dopravní inspektorát v Benešově. A spokojeností září i přítelkyně Lenka: „Já jsem ráda; mně se líbí chlapi v uniformě."

Náměstek policejního prezidenta Kučera, který před Ptáčkem řediteloval ve středních Čechách a stále se prý Středočechem cítí, rovněž netají spokojenost. „Jsem rád, že se podařilo doplnit stavy; bezpečnost našich občanů to vyžaduje," konstatoval. A z vlastní zkušenosti je prý přesvědčen, že se podařilo vybrat dobře. Sledoval totiž dění v přijímacím kempu. „Nebylo to jednoduché," zdůraznil Kučera a dodal, že úspěšní uchazeči prokázali, že budou platnými členy policie ve Středočeském kraji.