Hledání trvalo mnoho dní a snad už nikdo nevěřil v úspěch. Leč ten se nakonec dostavil. V hloubce 96 metrů byl nalezen mohutný pramen minerální vody. Informace o příznivých účincích této minerálky se velmi rychle rozšířila a během pár let se z Poděbrad stalo vyhlášené lázeňské město.

Pozitivní posudky ze strany lékařů a chemiků daly podnět knížeti Hohenlohe k založení lázní a následně také ke zřízení stáčírny minerální vody. Město Poděbrady se tak stalo velmi známým místem na mapě.

V roce 1911 se na místní poděbradské kolonádě začala stavět první plnírna minerální vody pod značkou Poděbradka. Pro velikou oblibu se jí tehdy dokonce říkalo „pivo abstinentů". První automatizovaná linka měla tehdy kapacitu dva tisíce láhví za hodinu. Produkce minerální vody stále rostla a v roce 1923 dosáhla přibližně 11 tisíc hektolitrů.

Poděbradka byla plněna do jedenapůllitrových lahví strojně a byla prodávána nejen v krajích českých, ale také v zahraničí. Ve 20. letech 20. století již byla vyráběna ve čtyřech druzích lahví pro rozesílku. V padesátých letech minulého století byla Poděbradka poprvé obohacena o příchuť citronu a pomeranče a stala se tak průkopníkem ochucených minerálek v republice.

Ideální pomocník při sportu

Poděbradka je ideálním pomocníkem při sportu. Při fyzické námaze se v těle vytváří přebytečné teplo. Aby nedošlo k přehřátí organismu, pocením se organismus ochlazuje a udržuje v rovnováze. Spolu s potem z těla ale odchází velké množství důležitých minerálů, které je nutné průběžně doplňovat. A právě jedním z nejpřirozenějších způsobů je kvalitní minerální voda.

Tu z Poděbrad si oblíbil dokonce i jeden z našich nejslavnějších atletů, Emil Zátopek. Ten podle svých slov nejdřív nahrazoval to, co vypotil při tréninku, sklenkou piva: „Pak jsem to zkusil s minerálkami a cítil jsem se druhý den vždy daleko svěžejší. Tak jsem přesedlal na Poděbradku a vody podobného typu," říkal.

V současné době je minerální voda Poděbradka čerpána z vrtů s hloubkou až 160 metrů. Jímána je ze zvodněných pískovců z druhohor, jejichž stáří přesahuje 70 milionů let. Voda, infiltrující do pískovců, je obohacována oxidem uhličitým a velmi pomalu rozpouští příslušné součásti mořských sedimentů.

Pískovcové vrstvy různé mocnosti se složitou tektonickou stavbou jsou překryty nepropustným souvrstvím jílovců a slínovců, které přírodní minerální vodu chrání před antropogenním znečištěním z povrchu a současně jsou příčinou její napjatosti (takzvané artéské vody). Jednotlivé vrty jsou v rozmezí deseti kilometrů.

Nový závod na zelené louce

V roce 1976 vznikl projekt nového závodu na zelené louce ve Velkém Zboží, mezi Nymburkem a Poděbrady, s roční maximální kapacitou 250 tisíc hektolitrů. Výstavba byla zahájena v rámci Středočeských zřídel, státní podnik Bílina v roce 1989.

Novodobá historie společnosti se začala psát v roce 1993 s dostavbou zcela nového výrobního závodu. Nové vrty, velkokapacitní linky, vlastní laboratoř i moderní logistický systém. To všechno je Poděbradka jednadvacátého století, konkrétně roku 2015, kdy značka Poděbradka slaví sto deset let svého života.