„Na podzim tam přibyly kusy plastů, především části palubních desek, také rozbité světlomety od aut. Objevilo se tam i větší množství obalů od barev a laků," připomněl veltruský strážník Josef Mošna s tím, že skládka obsahuje i komunální odpad.

Strážníci Josef Mošna a Lucie Jandová obsah černých skládek u haldy prověřují a hledají vodítka, která by je dovedla k lidem vozícím na Strachov odpad. Ale ani po odhalení pravděpodobného zakladatele černé skládky by neměli vyhráno. Dokázat spáchání přestupku je totiž dost složitým úkolem. Záhy by k tomu mohly přispět fotopasti, které budou okolí haldy na veltruském území hlídat.

Podle veltruských strážníků je Strachov jedinou lokalitou v katastru města, kde vznikají černé skládky. 

Vynalézaví bezdomovci

Skládky plné odpadu někdy připomínají i příbytky místních bezdomovců, které strážníci monitorují. Několik párů bezdomovců se zabydlelo v opuštěné vodárně a dalších prázdných prostorech, další dvojice má příbytek složený z několika stanů.

Jsou přitom vynalézaví a příbytky v polních podmínkách mají vybavené spoustou věcí, většinou pocházejících od popelnic. „Z míst, kde se zabydleli, je nevykazujeme. Známe ale jejich totožnost a sledujeme je," vysvětlila Lucie Jandová s tím, že strážníci spolupracují se sociálními pracovníky a kurátorem pro dospělé.

S bezdomovci bývají ve městě potíže kvůli alkoholu. „Nesedávají v hospodách, ale obcházejí všechny místní krámky. Když tam popíjejí nebo se nechovají slušně, vykazujeme je, pokutovat je nemá význam," poznamenal Josef Mošna.