Po dlouhé nemoci zemřela minulý týden nejúspěšnější česká olympionička Věra Čáslavská. Čestná černošická občanka se stala už dříve patronkou sbírky na výstavbu školní sportovní haly.

Patronkou byla sama Čáslavská 

„Paní Čáslavská byla patronkou tohoto projektu od konce roku 2013. Hala se díky její podpoře stala velkým komunitním projektem našeho města," uvedl starosta Filip Kořínek k rozhodnutí města, že po gymnastce pojmenuje zmíněnou halu.

Budova ponese jméno sportovkyně už do dvou měsíců. „Bude to Hala Věry Čáslavské a vedle jejího vchodu bude občerstvení Café Věra," řekl Kořínek. Kavárnu, která je součástí stavby, si pronajme soukromý provozovatel.

Ve sbírce na halu, která byla slavnostně otevřena letos v červnu, se vybralo za 2,5 roku 10,5 milionu korun. Desítky rodin darovaly od 10 do 200 tisíc korun. Zbytek nákladů pokryla radnice svými penězi a dotací. Celkem budova vyšla na 53 milionů korun.

Hala i síň slávy 

„Není to stavba z betonu, ale kus společenství. Samotná sbírka má přínos nejenom v tom, že se díky ní sehnaly potřebné peníze, ale že se komunita spojila kolem něčeho, na co může být hrdá," zhodnotil už dříve akci starosta.

Černošice nezůstanou se vzpomínkou na Čáslavskou jen u haly. Město zřídí také síň slávy. Ta vznikne v rám-ci rekonstrukce a přístavby radnice do konce příštího roku. Vedle fotografií by tam měly být také medaile nebo kimono, které Čáslavská dostala v Japonsku.

Praha také chystá sportovní halu 

Nejen v Černošicích bude jméno Čáslavské na sportovní budově. Praha chystá milionovou výstavbu sportovní haly pro gymnastiku, která by podle náměstka primátorky Petra Dolínka měla nést rovněž jméno olympijské vítězky.

„Stavbu haly připravuje město již delší dobu, hala pro sportovní gymnastiku totiž v metropoli chybí," sdělil Dolínek. Aréna by podle něj měla být hotova do roku 2019. Kde přesně budovu metropole postaví, ještě není jasné. Magistrát zatím hledá pro stavbu vhodný pozemek.

Čtěte také: Praha postaví halu pro gymnastiku, ponese jméno Čáslavské