A neměli zrovna málo práce, připomněla Tereza Vojtová z centrály středočeské záchranné služby.

Vrtulník odvážel do vinohradské nemocnice v Praze těžce zraněného muže, který zřejmě vyskočil z okna. „Utrpěl mnohočetná poranění a popáleniny na 10 až 15 procentech tělesného povrchu," konstatovala Vojtová s tím, že lékař musel zahájit léčbu se zajištěním základních životních funkcí.

„Záchranáři na místě ošetřili ještě dvě osoby lehce nadýchané kouře, které byly poté ponechány na místě," poznamenala Vojtová. Vedle letecké posádky podle jejích slov zasahovaly na místě také týmy výjezdových skupin z Brandýsa nad Labem a Českého Brodu.

Policisté vyvedli dva lidi

Z pohledku hasičů nešlo o nijak výjimečný zákrok. Požár, jehož příčiny zůstávají v šetření, zachvátil jednu z místností; další pokoje v domě pak byly poničeny zplodinami hoření. Evakuovat nebylo potřeba nikoho; dva lidi vyvedli policisté, kteří na místo dorazili jako první.

Vzhledem k vytlučeným sklům v oknech nebylo možno vyloučit ani explozi, která zahoření provázela. O tom, že byl slyšet výbuch, skutečně svědci hovoří.

Co přesně za požárem stálo, stále zůstává předmětem zkoumání specialistů. V souvislosti s případem ale policisté zadrželi dvě osoby, 55letého muže a 31letou ženu. Markéta Johnová z policejní centrály pro Prahu-venkov: Východ k nim v pondělí uvedla, že jsou podezřelí z obecného ohrožení a z nedovolané výroby omamných a psychotropních lá­tek.

Právě možnost nehody při výrobě drog figurovala mezi vyšetřovacími verzemi od samého počátku. O objektu v Mochovské ulici totiž místní hovoří jako o místě, kde se lidé se sklonem ke zneužívání návykových látek rádi scházejí.

Vyšetřování ale nadále pokračuje, zdůraznila Johnová s tím, že ještě v pondělí pracovali vyšetřovatelé přímo na místě. Právě výsledek ohledání požářiště bude rozhodující pro další postup policie - a na něm závisí, zda osoby aktuálně vedené jako podezřelé vyslechnou obvinění.