Dva jezdci se vydali na cyklovýlet po pravém břehu štěchovické vodní nádrže – a jeden z nich spadl ze skály do pětimetrové hloubky. To dávalo jasný signál: pořádně máknout budou muset nejen zdravotničtí záchranáři, ale také hasiči, na které všichni spoléhají ve chvílích, kdy je třeba vyprošťovat.

Vyrazily týmy z několika základen

K Hradištku tudíž vyrazily týmy hned z několika základen, sdělil Deníku Jaroslav Gabriel z centrály středočeských hasičů. Z pražské Ruzyně odstartoval policejní vrtulník s leteckými záchranáři, z Jílového vyjeli hasiči s člunem, z řevnické stanice lezecká skupina a velitel čety – a s dalším člunem vyrazili na pomoc také dobrovolní hasiči ze Štěchovic. Nechyběl ani řídící důstojník územního odboru, jehož přítomnost signalizuje malér větší závažnosti.

„Hasiči z pozemních jednotek se po příjezdu rozdělili na dvě skupiny; jedna se k místu dostala pomocí člunu, druhá pěšky. Pomocí druhého cyklisty a velitele zásahu byl vrtulník naveden na přesné místo. Ke zraněnému se za pomoci palubního jeřábu spustil letecký záchranář, který jej zafixoval ve speciálních transportních nosítkách. Následně byl pacient letecky transportován k hrázi přehrady," přiblížil Gabriel náročný zásah, který se protáhl na hodinu. Pak už bylo vše na zdravotnických záchranářích. Ti zajistili přednemocniční pomoc i transport do nemocnice.

Pod jezem se potápěl raft

Asistenci posádky vrtulníku z Prahy si středočeští hasiči vyžádali během soboty již podruhé. Předtím volali letecké záchranáře z Prahy k záchraně matky s dítětem pod jezem na Berounce. Na samém pomezí Rokycanska a Rakovnicka uvízl dvě hodiny po poledni ve vodním válci pod jezem v Čilé nafukovací raft se ženou a dítětem – přičemž loď pomalu potápěla, s čímž se žena snažila bojovat vyléváním vody.

Nikomu se nic nestalo

Informace o maléru doslova zvedla do akce početné sily hasičů: kromě policejního vrtulníku s leteckými záchranáři ze stanice v pražské Krči zamířili k Čilé také příslušníci profesionálních jednotek ze středočeských stanic v Rakovníku a v Hořovicích se čluny – a rovněž se čluny vyjeli také příslušníci dobrovolných sborů obcí Roztoky a Skryje. Až z Kladna vyrazil na místo rovněž řídicí důstojník územního odboru. Nakonec vše vyřešil místní tým; skryjští hasiči to měli po silnici proti proudu řeky skutečně jen kousek – a k jezu dorazili jako první.

Za pomoci lana, kterým ho jistili kolegové, se jeden ze členů jednotky dostal až ke člunu a ženu s dítětem zachránil. Nikomu se nic nestalo, a tak ani nebylo třeba pomoci posádky sanitky, která na místo také dorazila.

Čtěte také: Na dálnici D1 u Prahy srazilo auto chodce, srážku nepřežil