Ani nákladné výdaje však společnosti nezabránily pokračovat ve spolupráci s dlouhodobými partnery, kterých je přitom celá řada. Zejména sportovci a zájmová sdružení v okolí pomáhají pivovaru se zviditelnit nejenom v Českém ráji, ale i na vzdálenějších místech.

Pokud se aktivně věnujete sportu na Turnovsku, Liberecku nebo třeba Mladoboleslavsku, jistě vám značka Pivovaru Rohozec není neznámá. Pivovar se prezentuje na celé řadě tradičních soutěží a sportovních událostí. Spolupracuje například s dobrovolnými hasiči, a to zejména při pořádání Jizerské ligy, ale i ligy Podkozákovské nebo Boleslavského poháru, tedy soutěží dobrovolných hasičů, jež významnou měrou přispívají k šíření popularity požárního sportu a výchově nové generace dobrovolných hasičů, jejichž řady povážlivě řídnou. Dospělí požárníci, kteří se často potýkají s ohněm, musí pochopitelně také vhodně doplňovat tekutiny. A to se jim s řízným pivem z Rohozce, které bývá, když už ne na požářišti, tedy alespoň na závodech k dostání, dobře daří.

Také fotbalisté se těší přízni pivovaru. S Okresním fotbalovým svazem Semily spolupracuje Rohozec při organizaci soutěže slušnosti s názvem Fair Play. Přitom se vyhodnocují získané žluté nebo červené karty a týmy, které hrají nejslušněji, jsou oceněni. I v tomto případě cílí pivovar na výchovu mladé generace.

Samostatnou kapitolou je ABT Česana Rohozec, amatérský cyklistický oddíl, který v průběhu roku organizuje akce pro příznivce cyklistiky a běžeckého lyžování. Toto občanské sdružení složené z přátel a příznivců pivovaru z Turnovska a Mladoboleslavska pořádá například dětské cyklistické závody, orientační závod dvojic Pojizerský kompas, hudební festival Záskalí Fest, Rohozecký triatlon a další akce pro amatérské sportovce.

Jen pro zajímavost, máte představu, jak se takový Rohozecký triatlon liší od toho běžného? No přece pivem! Na závodech běžného triatlonu by závodníky čekalo plavání, jízda na kole a běh. V tom rohozeckém si účastníci mohou také zaplavat v chmelovém nápoji. Plavání nahrazuje pití piva na čas a je to samozřejmě poslední disciplína, která umí i pořádně zamíchat pořadím. Pokud budete někdy svědky podobného závodu alespoň jako diváci, budete jistě překvapeni, jak některé závodníky tato obměna popostrčí vstříc vítězství.

Právě cyklistika a běžecké lyžování se pro pivovarský tým staly jakýmsi symbolem. Pokud i vy vyrážíte do Českého ráje za projížďkami na kole a příjemným stínem lesa, vězte, že s velkou pravděpodobností na svých cestách narazíte právě na kiosky a hospůdky, které vám natočí pořádné rohozecké pivo. Sportovci se těší na dobrý nápoj a na dobrou spolupráci s pivovarem i v tomto ohledu.

Společně s Deníkem

Pivovar spolupracuje také s regionálními Deníky, které jsou na jeho přízeň patřičně hrdé. Tekutými cenami odměňuje ty nejúspěšnější hráče na konci každého kola tradiční tipovací soutěže Tip liga, v níž čtenáři vsází na výsledky fotbalových zápasů v regionu a dvakrát do roka vybavuje nejlepšího tipaře dokonce celým soudkem. Z reakcí hráčů je patrné, že taková motivace je nutí brát hru velmi vážně.

Značka je rovněž výhradním dodavatelem piva při vyhlašování ankety Sportovec roku, kterou regionální Deníky pořádají.

Ochrana přírody

V dubnu 2012 představil Pivovar Rohozec s partnery nový projekt „Respektujeme se navzájem" zacílený na uživatele přírodních cest a stezek Českého ráje. Jeho cílem je upozornit prostřednictvím informačních tabulí na to, že jak pěší, tak cyklističtí turisté se k sobě na turistických trasách musí chovat ohleduplně. „Cedule jsou a budou vyvěšeny právě na místech, kde dochází ke střetávání turistů a cyklistů nejvíce, tedy u místních hospůdek," dodává ředitel pivovaru František Jungmann.

Letošní horké léto pivovaru vynahradilo neradostný začátek roku, kdy dlouhá zima a studené jaro zájem o pivo spíše snižovalo. V červenci podnik nakonec dokonce dosáhl rekordního odbytu. Přesto ani v nepříliš úspěšné první půli letošního roku nepřerušil spolupráci se svými partnery.

Pivovar Rohozec je totiž skromným šlechticem mezi českými pivovary.

PIVOVAR ROHOZEC, a. s.

- Pivovar Rohozec založil roku 1850 šlechtic Ferdinand Unger a před první světovou válkou jej odkoupila společnost hostinských z Turnova, Semil, Železného Brodu a Mladoboleslavska, která byla založena, aby se hostinští vyhnuli nákupu piva za kartelové ceny velkých pivovarů.

- Výstav pivovaru se každoročně mírně zvyšuje. Aktuálně se pohybuje nad 70 000 hektolitry za rok. Přesto si společnost zakládá na svém regionálním charakteru a dramaticky navyšovat výrobu nehodlá.

- Rohozecké pivo se s úspěchem vyváží do Polska, Finska, Španělska, Ruska, ale i do Číny a Austrálie.

- Ve výrobě jsou zpracovávány převážně domácí suroviny voda z vlastních studní z pramenišť ve Vazoveckém údolí, český slad plzeňkého typu a český chmel žatecký poloraný červeňák.

Přijďte se podívat na vlastní oči

O tom, že Pivovar Rohozec v posledních dvou letech oblékl zbrusu nový kabát, už se všeobecně ví. Obdivovat jeho krásu na vlastní oči můžete každou sobotu, kdy pivovar pořádá pro zájemce z řad veřejnosti exkurze.

Na webových stránkách www.pivorohozec.cz naleznete v sekci Exkurze aplikaci, v níž je vidět obsazenost jednotlivých sobot. Zde anebo na telefonním čísle 481 321 219 si můžete rezervovat místa. Cena prohlídky je 100 korun na osobu a maximální kapacita jedné výpravy je 25 osob. Pokud chcete mít soukromí, stačí zaplatit tisícikorunu a užít si prohlídku soukromou.

Pivovarem vás provede některý zasvěcený pracovník, například sládek, vedoucí stáčíren nebo ředitel František Jungmann. Na brigádníka, který se s chodem pivovaru neseznámil v praxi, tady nenarazíte.

Exkurze začínají před zámečkem, v němž sídlí administrativa, vedou varnou, spilkou, sklepy a návštěvníci nahlédnou i do stáčírny.

Zakončit prohlídku můžete třeba obědem v pivovarské hospůdce, která nabízí sedm druhů piv, tři limonády a vynikající, převážně českou kuchyni.