Běhat, plavat, bruslit a pískovat. Že nevíte, co je pískování? Při něm se děti hravou formou naučí základy beachvolejbalu. Kurz probíhá v areálu Beachclubu Strahov. Stačí, aby učitelka včas přihlásila svoji třídu přes webovou stránku www.prazskedeti.info na konkrétní akci, a nadace se o vše postará. „Poskytujeme komplexní servis. Děti zdarma získají veškeré sportovní vybavení," popisuje Maršálková. Pokud se sportovní areál nenachází na Praze 1, přijede před školu či školku minibus. O aktivity nadace je čím dál větší zájem. „Když vypíšeme na webu volnou hodinu, třeba plavání, tak je ihned zabraná. Kapacita se vždycky naplní," těší ředitelku.

Proč je nadace mezi školkami a základními školami tak oblíbená? Děti z Prahy 1 bydlí v centru, kde je málo příležitostí k pohybu. Nachází se zde pět základních škol a sedm školek, celkem žije třicet tisíc obyvatel. „Většina lidí odjíždí za pohybem na chaty. Jakákoliv aktivita navíc je důležitá a přínosná," myslí si Daniel Hodek, zástupce starosty městské části, která nadaci podporuje. „Před devíti lety jsme ji zvedali z popela, hledali jsme pro ni vlastní zdroje, které by nebyly na úkor financí městské části. A povedlo se," usmívá se Hodek.

Kromě Beachclubu Strahov se sportuje na hřišti Na Františku, v plaveckém bazénu YMCA, nebo na hokejovém stadionu Kobra. Lektoři jsou vždy trenéři s osvědčením odborné způsobilosti, zpravidla jde o bývalé trenéry s kvalifikací. „Přiznám se, že nám nadaci ostatní závidějí. Je to také dáno tím, že patříme k nejmenším městským částím, jedná se o komornější místo. Dokážeme tak na ni lépe upozornit. Cílem je děti naučit základy sportování," potvrzuje Hodek. „Jsme rádi, s jakým nadšením se projekt setkává. "

V minulosti byly nadací zajišťovány školy v přírodě a rekreační pobyty dětí v Jizerských horách. V současné době je její hlavní náplní organizování rozmanitých programů. A to nejen sportovních, ale také kulturních – například se pořádají vánoční akce za Staroměstskou radnicí s významnými hosty. Jednou z dalších aktivit je charitativní sbírka pro dětskou onkologii a hematologii FN Motol. Od roku 2000 obdržela klinika téměř šest milionů korun na zkvalitnění péče o dětské pacienty.

Celkem se na sportovních akcích protočilo 4500 dětí. Nárůst se očekává také v příštím roce. „Chceme do našeho programu zahrnout další sporty a akce ještě více vylepšit," doplňuje za Nadace Pražské děti Maršálková.